Dodał, że podczas właściwych rozmów koalicyjnych można podjąć "nowe tematy".

Podczas rozmów sondażowych między chadekami a socjaldemokratami zrodziło się zaufanie i szacunek - podkreślił Grosse-Broemer. "Mam nadzieję, że w ciągu dalszych konsultacji to zaufanie zostanie przez SPD potwierdzone, a porozumienia zostaną utrzymane" - powiedział.

Odnosząc się do żądań socjaldemokratów, aby wynik zakończonych w zeszłym tygodniu rozmów sondażowych częściowo renegocjować, przewodniczący klubu CDU/CSU zaznaczył, że rozmowy sondażowe były tylko po części negocjacjami koalicyjnymi, a w trakcie właściwych negocjacji będzie można wprowadzić nowe tematy.

Grosse-Broemer ma też nadzieję, że kierownictwu SPD uda się przekonać członków partii, że rezultat rozmów sondażowych jest dla Niemiec dobry.

O podjęciu rozmów koalicyjnych z blokiem CDU/CSU delegaci SPD będą decydować w najbliższą niedzielę na zjeździe partii w Bonn. Po zakończonych w ubiegłym tygodniu rozmowach sondażowych kierownictwo SPD opowiedziało się zdecydowaną większością za próbą stworzenia koalicji z CDU/CSU, ale w młodzieżówce i lewicowym skrzydle partii panuje duży sceptycyzm co do powtórki "wielkiej koalicji". (PAP)