Wcześniej informowano, że podczas wizyty na Ukrainie Volker uda się również w okolice linii rozgraniczenia w konflikcie między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami z Donbasu. Amerykanin może tam pojechać w środę.

Agencja Interfax-Ukraina podała, że Volker może spotkać się z prezydentem Petrem Poroszenką. Wiadomo, że po wylądowaniu na Ukrainie wysłannik Waszyngtonu przeprowadził rozmowy z szefem sztabu generalnego Ukrainy Wiktorem Mużenką.

W poniedziałek media podały, że Volker i Surkow mogą spotkać się 26 stycznia w Dubaju. Wcześniej sam Volker zapowiadał, że spotka się z Surkowem w styczniu i wymienił jako miejsce spotkania Dubaj; z kolei w mediach rosyjskich pojawiała się informacja, że rozmowy odbędą się w Belgradzie.

MSZ Rosji ze swej strony potwierdziło w poniedziałek wieczorem, że spotkanie Surkowa i Volkera odbędzie się w najbliższym czasie.

Oczekiwana nowa runda rozmów według mediów rosyjskich może dotyczyć kwestii sił pokojowych ONZ w Donbasie oraz kolejnej wymiany jeńców pomiędzy walczącymi stronami.

W grudniu zeszłego roku Volker przyznał, że spotkanie z Surkowem, które odbyło się w listopadzie, było "rozczarowaniem" z powodu braku postępu w sprawie rozwiązania konfliktu. Podczas listopadowych rozmów Volker zaproponował m.in. rozszerzenie strefy obecności planowanej misji pokojowej ONZ i przyznanie jej większych pełnomocnictw.