„USA nie będą prowadziły rozmów na temat Ukrainy bez Ukrainy. Pozostaję w ścisłym kontakcie z moimi ukraińskimi kolegami z administracji prezydenckiej, MSZ Ukrainy, ukraińskiego parlamentu i kolegami z Francji i Niemiec” – napisał na Twitterze.

Wcześniej w środę Volker spotkał się z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandrem Turczynowem. Rozmawiał z nim o przyjętej w ubiegłym tygodniu ustawie o reintegracji zajętego przez prorosyjskich bojowników Donbasu, o bezpieczeństwie mieszkających tam obywateli ukraińskich i drogach do pokojowego rozwiązania konfliktu.

Według mediów 26 stycznia Volker ma spotkać się w Dubaju z doradcą prezydenta Rosji Władisławem Surkowem. Tematem ich rozmów ma być sytuacja w Donbasie, rozmieszczenie tam sił pokojowych ONZ oraz kolejna wymiana jeńców między walczącymi stronami.

W grudniu zeszłego roku Volker przyznał, że spotkanie z Surkowem, które odbyło się w listopadzie, było "rozczarowaniem" z powodu braku postępu w sprawie rozwiązania konfliktu. Podczas listopadowych rozmów Volker zaproponował m.in. rozszerzenie strefy obecności planowanej misji pokojowej ONZ i przyznanie jej większych pełnomocnictw.

Ustawę o reintegracji Donbasu parlament Ukrainy uchwalił w zeszły czwartek. Dokument nie zawiera zapisu o priorytetowej roli porozumień mińskich w rozwiązaniu konfliktu. W ustawie, nazywającej Rosję państwem agresorem, stwierdzono, że Rosja okupuje tereny w obwodach ługańskim i donieckim przy pomocy zbrojnych ugrupowań składających się z regularnych wojsk, doradców, instruktorów, nielegalnych zbrojnych ugrupowań, uzbrojonych band i grup najemników.

>>> Czytaj też: Morawiecki w Davos: Rozmawialiśmy z USA o Nord Stream 2. Waszyngton podziela nasze obawy