Geoblokowanie, czyli ograniczanie konsumentom dostępu do towarów i usług ze względu na to, w jakim kraju się znajdują, od lat skutecznie utrudnia życie mieszkańcom UE. Klienci napotykają trudności, kiedy chcą kupić przez internet towary lub usługi u zagranicznego dostawcy. Zdarza się, że transakcja jest niemożliwa, albo klient jest automatycznie przekierowywany na lokalne strony producenta, gdzie towary czasem sprzedawane są po wyższych cenach, albo ich wybór jest ograniczony.

W poniedziałek podczas sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbędzie się debata ws. nowych przepisów dotyczących zakazu geoblokowania w UE; we wtorek głosowanie plenarne nad projektem tej ustawy. Głównym sprawozdawcą i negocjatorem po stronie PE w tej sprawie jest europosłanka Róża Thun.

"Zakaz geoblokowania na terenie UE to temat szczególnie ważny dla obywateli naszej części UE, dlatego, że obywatele tych tzw. nowych krajów członkowskich - m.in. Polski, Czech czy Słowacji, są częściej geoblokowani, niż inni" - podkreśliła Thun na konferencji prasowej w Warszawie.

"Pracowaliśmy nad tym dwa lata; negocjacje były trudne, ale razem z prezydencją estońską i bardzo dobrym wsparciem Komisji Europejskiej wypracowaliśmy rozwiązania, które osiągają maksimum tego, co się dało" - zadeklarowała Thun.

Europosłanka podkreśliła, że "problem nieuzasadnionego blokowania geograficznego wiąże się z kwestią dyskryminacji ze względu na przynależność państwową, miejsce zamieszkania lub adres IP przy dokonywaniu zakupów produktów i usług online"; zapowiedziała koniec dla takich praktyk.

"Chodzi nam o to, by rynek, w tym rynek cyfrowy, był w Europie rzeczywiście coraz bardziej jednolity; potrzebujemy jeszcze wielu reform" - mówiła Thun. Zaznaczyła, że "nikt nie może być dyskryminowany". "Każdy obywatel UE musi móc skorzystać z rynku w każdym miejscu", bez względu na lokalizację.

"Zasadniczą sprawą jest nieograniczony dostęp do szerokiej oferty dóbr i usług online na całym rynku UE. W tym bardzo pomocne będzie m.in. zniesienie geoblokowania, a potem zmiany w przepisach podatkowych i ujednolicenie praw autorskich oraz otwarcie rynku usług w sektorze audiowizualnym" - zapowiedziała europosłanka. (PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk