Czaputowicz przyjmuje Timmermansa na lunchu w rezydencji stałego przedstawiciela RP przy UE w położonej na obrzeżach Brukseli dzielnicy Woluwe-Saint-Pierre.

Jeszcze przed tym spotkaniem w środę grupa ekspertów z różnych ministerstw przedstawiała w KE zmiany w polskim sądownictwie. Już sam fakt, że takie rozmowy się toczą, jest pozytywnie odbierany zarówno w KE jak i w poszczególnych stolicach. Wicepremier i szef MSZ Belgii Didier Reynders podkreślał w środę po spotkaniu z Czaputowiczem, że to ważne, iż toczy się dialog.

Po rozmowach z Timmermansem Czaputowicz ma jeszcze spotkać się z komisarz UE ds. sprawiedliwości Verą Jourovą, która dostała zadanie zdefiniowania dobrze funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości, żeby ewentualnie połączyć te kwestie z dostępem do środków unijnych w nowym wieloletnim budżecie. Szef MSZ będzie też rozmawiał po południu z polską komisarz UE Elżbieta Bieńkowską, która odpowiada m.in. za rynek wewnętrzny.

Przed południem minister Czaputowicz spotkał się z szefową unijnej dyplomacji Federiką Mogherini, z którą rozmawiał o kwestiach bezpieczeństwa we wschodniej i południowej części Europy oraz o nowej strategii UE dla Bałkanów Zachodnich.

Komisja Europejska, uruchamiając w grudniu procedurę z art. 7.1. wobec Polski wskazała, jakie działania muszą podjąć władze, aby odpowiedzieć na jej zastrzeżenia. Chodzi m.in. o wprowadzenie zmian do ustawy o Sądzie Najwyższym, w tym o niestosowanie obniżonego wieku emerytalnego wobec obecnych sędziów. Warszawa dostała trzy miesiące na odpowiednie działania.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)