"Atmosfera jest bardzo dobra. Mam nadzieję, że uda nam się znaleźć rozwiązanie w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Mam nadzieję, że będę mógł pojechać do Warszawy, prawdopodobnie w marcu. W Unii Europejskiej staramy się znaleźć rozwiązania na drodze dialogu, nawet jeśli się nie zgadzamy" - powiedział Timmermans.

Zapytany o kroki, jakie powinna podjąć teraz Polska, wiceszef KE odpowiedział, że rekomendacje Komisji w tej sprawie "wciąż są na stole".

Timmermans został przyjęty przez Czaputowicza na lunchu w rezydencji stałego przedstawiciela RP przy UE w położonej na obrzeżach Brukseli dzielnicy Woluwe-Saint-Pierre.

Po rozmowach z Timmermansem Czaputowicz ma jeszcze spotkać się z komisarz UE ds. sprawiedliwości Verą Jourovą, która dostała zadanie zdefiniowanie, jak powinien wyglądać dobrze funkcjonujący wymiar sprawiedliwości, żeby ewentualnie połączyć te kwestie z dostępem do środków unijnych w nowym wieloletnim budżecie. Szef MSZ będzie też rozmawiał po południu z polską komisarz UE Elżbieta Bieńkowską, która odpowiada m.in. za rynek wewnętrzny.

Przed południem minister Czaputowicz spotkał się z szefową unijnej dyplomacji Federiką Mogherini, z którą rozmawiał o kwestiach bezpieczeństwa we wschodniej i południowej części Europy oraz o nowej strategii UE dla Bałkanów Zachodnich.

Komisja Europejska, uruchamiając w grudniu procedurę z art. 7.1. unijnego traktatu wobec Polski, wskazała, jakie działania muszą podjąć władze, by odpowiedzieć na jej zastrzeżenia. Chodzi m.in. o wprowadzenie zmian do ustawy o Sądzie Najwyższym, w tym o niestosowanie obniżonego wieku emerytalnego wobec obecnych sędziów. Warszawa dostała trzy miesiące na odpowiednie działania.

Temperatura sporu z Brukselą nt. praworządności jest obniżona - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz w czwartek po spotkaniu z wiceszefem KE Fransem Timmermansem. Obecnie nie należy się spodziewać, by w najbliższym czasie doszło do głosowania Rady UE ws. Polski - dodał.

Szef polskiej dyplomacji mówił też, że w czasie rozmów Timmermans skierował do niego "prośbę, żeby obniżyć temperaturę sporów w Warszawie, że krytyka czasami sędziów jako całości jest może zbyt ostra". "Myślę, że to są ważne uwagi, które należałoby wziąć też pod uwagę w debacie wewnętrznej w kraju, jeśli chodzi o reformę sądownictwa" - ocenił minister.

"Ze swojej strony pokazałem, że jeśli chodzi np. o zmiany prezesów, one nie są masowe, dotyczą wybranych przypadków, uzasadnionych przypadków, tutaj, gdzie sądy nie funkcjonują najlepiej oraz że chodzi o zwiększenie efektywności, wiarygodności sądownictwa w Polsce" - dodał.

Pytany, czy czwartkowe spotkanie daje nadzieje na przełom w sporze Warszawy z KE, Czaputowicz wskazał, że aktualnie nie należy spodziewać się żadnego "dramatycznego wydarzenia", w tym tego, by "w najbliższym czasie" miało dojść do głosowania Rady UE w sprawie Polski.

"Szukamy pewnego rozwiązania, przekonujemy do naszych postulatów, zobaczymy, czy zdołamy przekonać, zobaczymy, jaki będzie efekt, ale na pewno temperatura sporu jest obniżona" - podkreślił.

Jak dodał, świadczy o tym także przebieg jego środowych rozmów z ministrem spraw zagranicznych Belgii Didierem Reyndersem, które wskazują, iż "nie ma woli po stronie państw członkowskich do postawienia tej sprawy na ostrzu noża". "Należy szukać rozwiązania i wyjaśniać wątpliwości" - przekonywał Czaputowicz.

Szef MSZ: zaprosiłem wiceszefa KE Fransa Timmermansa do Warszawy

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz poinformował w czwartek w Brukseli, że w trakcie spotkania z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem zaprosił go do Warszawy, by spotkał się m.in. z prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Czaputowicz podkreślił, że w trakcie czwartkowej rozmowy z Timmermansem omówione zostały poszczególne elementy reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

"Dialog trwa, zaprosiłem pana Fransa Timmermansa do Warszawy" - powiedział Czaputowicz.

"Chciałbym, żeby się spotkał ze mną, prezes Trybunału Konstytucyjnego (Julią Przyłębską - PAP), może z innymi osobami" - dodał.

Szef MSZ zaznaczył, że wizyta Timmermansa miałaby być związana z dalszym wyjaśnianiem przez polski rząd reformy systemu sądownictwa.

>>> Czytaj też: Duda może spotkać się z Pence'em w Pjongczangu