O możliwość wręczenia awansów generalskich 1 marca - w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" Szczerski był pytany rano w radiu RMF FM.

"Trwa na ten temat rozmowa i ustalenia między Biurem Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwem Obrony Narodowej i panem prezydentem. Jeśli wszystkie przepisy, procedury będą wypełnione, to taka możliwość istnieje" - powiedział szef gabinetu Andrzeja Dudy.

Pytany o szefa MON Mariusza Błaszczaka, Szczerski ocenił że minister dokonał "bardzo dużych zmian personalnych i organizacyjnych" zarówno w samym resorcie, jak i w podległych mu spółkach. "To oznacza, że nowy minister chce dokonać korekty, nie tylko personalnej, ale i korekty polityki na taką, która jest - według niego - bardziej efektywna, czy lepiej działająca" - podkreślił szef gabinetu Andrzeja Dudy.

Jego zdaniem współpraca między prezydentem, a szefem MON układa się znacznie lepiej niż za czasów poprzedniego ministra Antoniego Macierewicza. "Prezydent współpracuje z panem ministrem Błaszczakiem na rzecz polskiej armii i ta współpraca dzisiaj jest znacznie lepsza niż poprzednio" - powiedział Szczerski.

Mariusz Błaszczak objął stanowisko ministra obrony 9 stycznia, zastępując Antoniego Macierewicza. Wcześniej między ośrodkiem prezydenckim a MON zarysowały się rozbieżności w poglądach na przyszły system kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Obie instytucje zgadzały się np. w kwestii przywrócenia odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych, różnice dotyczyły m.in. prerogatyw prezydenta, ale i samej struktury dowódczej. Brak uzgodnień w sprawie przyszłego systemu kierowania i dowodzenia armią były powodem odłożenia nominacji generalskich 15 sierpnia i 11 listopada 2017 r.

>>> Czytaj też: Kaczyński zaskoczony reakcją Izraela. "Polska nie będzie płaciła podatku od niemieckich zbrodni"