Billon rozpoczął prace nad wykorzystaniem technologii blockchain w PGNiGWarszawa, 19.02.2018 (ISBnews) - Billon we współpracy z Microsoftem rozpoczął pracę nad możliwością wykorzystania technologii blockchain w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie (PGNiG). Zakres współpracy może objąć zarówno stworzenie platformy obsługi klienta indywidualnego, platformy do handlu gazem i energią, jak również płatności w systemach elektromobilności, podał Billon.

"Rozpoczęliśmy testy naszej technologii blockchain w trzech obszarach branży energetycznej. Następnie wspólnie z PGNiG i firmą Microsoft przeanalizujemy każdy z tych projektów, pod kątem możliwości i zasadności wdrożenia" - powiedział chief commercial officer Billonu Jacek Figuła, cytowany w komunikacie.

Współpraca zakłada, że rozwiązania oparte na blockchainie firmy Billon mogą pozwolić PGNiG obniżyć koszty obsługi klienta, spełnić wymogi prawne związane z wymogiem przekazywania informacji w niezmienionej formie i ochroną danych osobowych oraz zwiększyć bezpieczeństwo przechowywania danych w formie elektronicznej. Np. platforma obsługi klienta indywidualnego może przechowywać ważne dokumenty takie, jak cenniki, faktury, regulaminy, czy umowy z klientami. Platforma handlu gazem i energią ma być oparta na tzw. inteligentnych umowach, realizowanych automatycznie, gdy tylko warunki są spełnione. Np. gdy podmiot zajmujący się obrotem gazu zakupi i otrzyma od PGNiG zawartą w umowie ilość surowca, fakt przesłania gazu zostanie automatycznie sczytany z odpowiednich czujników i zapisany elektronicznie na blockchainie.

"PGNiG jest liderem w branży, dlatego musimy trzymać rękę na pulsie jeśli chodzi o innowacyjne rozwiązania. Chcemy rozpoznać aktualne kierunki rozwoju technologii blockchain i być zorientowani, jak te innowacyjne rozwiązania mogą wpłynąć na udoskonalenie naszej oferty" - powiedział wiceprezes PGNiG Łukasz Kroplewski, cytowany w komunikacie.

System płatności w rozwiązaniach do obsługi klienta oraz elektromobilności może korzystać z zapisanego w blockchainie Billon pieniądza cyfrowego - złotego emitowanego w sposób elektroniczny na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego, podano także.

Billon to polska firma technologiczna, która opracowała system natychmiastowych płatności oparty na rozproszonej księdze głównej.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

(ISBnews)