Jak wynika z danych GUS, "produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w styczniu 2018 roku o 8,6 proc. wyższa niż przed rokiem i o 4,1 proc. wyższa w porównaniu z grudniem ub. roku".

GUS podał też, że produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w styczniu br. wyższa o 34,7 proc. niż przed rokiem i o 57,8 proc. niższa w porównaniu grudniem ub. roku. "Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 30,7 proc. w porównaniu ze styczniem ub. roku i o 8,8 proc. wyższym w stosunku do grudnia ub. roku" - napisano.

Główny ekonomista XTB Przemysław Kwiecień zaznacza w rozmowie z PAP, że "te dane wpisują się w dobrą sytuację w europejskim przemyśle".

Przypomina, że "w grudniu mieliśmy mniej dni roboczych, stąd był duży spadek dynamiki produkcji". "W styczniu mamy powrót do tej wyższej dynamiki, bo takiego negatywnego zjawiska jak właśnie w grudniu nie było" - komentuje. "Ogólne patrząc na kształt tych danych styczniowych, to są solidne wzrosty" - dodaje.

Kwiecień zwraca uwagę "zwłaszcza na produkcję budowlano-montażową, która bardzo silnie wzrosła, wyraźnie powyżej trendu po grudniowej wpadce". "Te dane potwierdzają, że bardzo wysoka koniunktura w polskiej gospodarce cały czas się utrzymuje" - mówi rozmówca PAP. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

edytor: Jacek Ensztein