Jak informuje CAB, w ciągu zaledwie czterech lat liczba okien i drzwi wyprodukowanych w polskich fabrykach zwiększyła się o 24 proc.

Robert Klos z CAB informuje, że większy wpływ na ten wynik miały działania eksportowe niż sprzedaż w kraju. "W ciągu czterech ostatnich lat roczna sprzedaż w Polsce zwiększyła się o niespełna 9 proc. W tym samym czasie wielkość eksportu wzrosła o połowę" - informuje cytowany w komunikacie ekspert.

CAB podało, że w 2017 roku polskie firmy sprzedały za granicą prawie 10,4 mln okien i drzwi, czyli 44 proc. całej produkcji. Są i takie segmenty, jak okna drewniane czy ślusarka aluminiowa, gdzie już 2/3 polskiej produkcji trafia na eksport.

"Oceniając miniony sezon warta podkreślenia jest bardzo dynamicznie rosnąca produkcja okien aluminiowych. Z linii produkcyjnych zjechało o kilkanaście procent więcej okien z tego materiału niż w 2016 roku. W Polsce to produkt niszowy, ale w Europie Zachodniej tak samo popularny, jak okna z PCW czy drewniane. I właśnie tam trafia coraz więcej okien aluminiowych z Polski" – twierdzi Klos.

Jego zdaniem zagraniczni dystrybutorzy przekonali się o jakości polskich okien z PCW, są więc skłonni wprowadzić do oferty także droższe okna aluminiowe. "Można spodziewać się, że także w 2018 roku produkcja i eksport okien aluminiowych w Polsce znacząco wzrośnie" - twierdzi ekspert.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

edytor: Jacek Ensztein