Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało w środę, że wojska Asada wyszły na pozycje w rejonie Hawsz al-Dawahira na wschodnim krańcu Wschodniej Guty.

"Wzywamy członków tzw. koalicji amerykańskiej do zapewnienia (...) dostępu humanitarnego do obszarów znajdujących się pod ich kontrolą" - powiedział minister Ławrow przemawiając w środę na forum Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.

"Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2041 (dotycząca 30-dniowego rozejmu w Syrii - PAP) ustanowiła ramy dla wszystkich stron w celu uzgodnienia warunków, aby złagodzić trudną sytuację ludności cywilnej na terytorium Syrii" - dodał szef rosyjskiej dyplomacji.

Ławrow podkreślił, że jego kraj będzie nadal wspierał armię syryjską w celu całkowitego pokonania "zagrożenia terrorystycznego".

Rosja zaproponowała codzienne zawieszenie broni we Wschodniej Gucie w godz. 9-14 (godz. 8-13 czasu polskiego), aby stworzyć tzw. korytarz humanitarny. Według Moskwy umożliwi to ewakuację ludności cywilnej z obszaru dotkniętego działaniami wojennymi.

We wtorek dyrektor Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża na Bliski Wschód Robert Mardini oświadczył, że rosyjska propozycja jest niemożliwa do zrealizowania. "Nie możemy wysłać konwoju z pomocą humanitarną w ciągu pięciu godzin (...) może upłynąć nawet cały dzień, aby przejść przez punkty kontrolne mimo wcześniejszej zgody wszystkich stron" - powiedział Mardini

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie w sobotę rezolucję wzywającą do ustanowienia "natychmiastowego" 30-dniowego rozejmu w Syrii m.in. w celu umożliwienia ewakuacji rannych ze Wschodniej Guty oraz udzielenia pomocy poszkodowanym. Jednak już po kilku godzinach ponownie rozpoczęły się zacięte walki.

Zamieszkana przez 400 tys. osób enklawa jest oblężona przez syryjskie siły rządowe od 2013 roku. W 2017 roku Wschodnia Guta została włączona do wyznaczonych przez Rosję, Turcję i Iran stref deeskalacji, jednak nie zapewniło to bezpieczeństwa cywilom. Od ponad tygodnia region Wschodniej Guty jest celem bardzo intensywnych nalotów sił powietrznych reżimu Asada. (PAP)