Prezes PKP SA mówił, że nieruchomości w miejscowościach poniżej 20 tys. ludzi, należących do kolei, a nadających się pod budowę mieszkań, jest bardzo dużo, więcej niż w dużych miastach.

Mamiński przypomniał, że PKP SA przekazały już na potrzeby programu Mieszkanie plus 238 nieruchomości w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców, m.in. w Krakowie, Gdańsku i Szczecinie.

"Do KZN przekazaliśmy już grunty o powierzchni 600 hektarów, o wartości około 1 mld zł. Przekazaliśmy je w kilku transzach. KZN powinien do połowy roku zdecydować, którymi działkami jest zainteresowany" - mówił prezes.

PKP SA zamierza na części swoich nieruchomości budować biurowce, hotele, a także apartamentowce. "PKP SA jest jednym z większym właścicieli nieruchomości, które można w różny sposób zagospodarować" - mówił wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. "Jednym z lepszych jest komercjalizacja tych nieruchomości poprzez budowę na nich biurowców, hoteli czy mieszkań" - powiedział wiceminister. Te inwestycje mają być długotrwałymi źródłami przychodu dla PKP SA.

Ustawa o KZN weszła w życie 11 września ub. roku. Dzięki niej powstał tzw. bank ziemi, który odpowiada za zagospodarowanie nieruchomości Skarbu Państwa. Grunty, które wchodzą do KZN, mają zostać przeznaczone pod budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus.

autorzy: Łukasz Pawłowski, Mariusz Polit

edytor: Jacek Ensztein