Wyraził opinię, że umiarkowaną alternatywą może być przyjęcie szwajcarskiego modelu kantonalnego, który prawdopodobnie dałby więcej samorządności i tak już dysponującym dużymi kompetencjami regionom Hiszpanii.

"Czy niepodległość jest jedyną opcją? Wcale nie, oczywiście są też inne, a wśród nich być może model szwajcarski jest najbardziej skuteczny i najbardziej atrakcyjny" - dodał.

Puigdemont występował na uniwersytecie w Genewie, gdzie wziął udział w debacie na temat projektu katalońskiej niepodległości w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego i Forum Praw Człowieka (FIFDH). W środę ma wziąć udział w tym mieście w konferencji organizowanej przez Instytut Studiów Międzynarodowych.

Była to jego druga podróż poza Belgię, gdzie w październiku ubiegłego roku wraz z kilkoma swymi bliskimi współpracownikami w rządzie, zwolennikami secesji Katalonii, schronił się w Brukseli przed aresztowaniem z nakazu hiszpańskiego Sądu Najwyższego pod zarzutem "buntu" i "nieposłuszeństwa" wobec władz centralnych. (PAP)