W poniedziałek Brukseli i Londynowi udało się porozumieć w sprawach finansowych i gwarancji praw obywateli.

"Porozumienie, które zawarliśmy dziś powinno nam dać pewność, że dobra umowa dla Zjednoczonego Królestwa i Unii Europejskiej jest bliżej niż kiedykolwiek wcześniej" - powiedział Davis na konferencji prasowej. Wyjaśnił, że stronom udało się uzgodnić dużą część tekstu prawnego umowy dotyczącej wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Porozumienia polityczne w tej sprawie zostało zawarte w grudniu.

"W ciągu kilku tygodni uzgodniliśmy rozdziały porozumienia dotyczące rozliczeń finansowych, praw obywatelskich" - powiedział Davis. Zaznaczył, że sprawą otwartą ciągle pozostaje ustalenie kwestii granicy miedzy Irlandią i Irlandią Północną po Brexicie. Podkreślił jednak, iż Wielka Brytania ma nadzieję, że nie będzie potrzebne specjalna umowa w tej sprawie.

Zaznaczył, że Wielkiej Brytanii i UE udało się porozumieć także co do okresu przejściowego. Jak dodał, obecnie obowiązujące unijne przepisy dotyczące handlu będą obwiązywały w trakcie okresu przejściowego, a po nim mają wejść w życie nowe porozumienia w tej sprawie.

>>> Czytaj też: Francuskie media: W ciągu kilku lat Putin powstrzymał ekspansję NATO