"Jeśli założyć, że w tym roku dokonamy pełnej prywatyzacji Enei, a takie ambitne zamiary ma minister skarbu, to jest duża szansa, przy prywatyzacji reszty elektroenergetyki i przy prywatyzacji dużych pakietów resztowych oraz przy uruchomieniu procesu aukcyjnego na większą niż dotąd skalę, że 12-miliardowe przychody z prywatyzacji w tym roku zostaną wykonane" - powiedział Bury dziennikarzom.

W 2009 roku przychody brutto mają wynieść 12,00 mld zł, a netto 6,76 mld zł.

Bury przypomniał, że za kilka dni wchodzi w życie nowela ustawy, która znosi limit 10% walorów przy sprzedaży resztówek na aukcjach.

"Wierzymy, że w I kwartale 2009 r. dojdzie do sprzedaży dwóch resztówek dla Vattenfalla - to jest kwota grubo powyżej 1 mld zł, choć mniej niż 2 mld zł" - powiedział Bury.

W połowie grudnia prezes Vattenfall Polska Torbjorn Wahlborg poinformował, że koncern na razie wycofał się z wynegocjowanych już ze Skarbem Państwa umów dotyczących zakupu resztówek akcji Vattenfall Distribution Poland (dawniej Górnośląski Zakład Energetyczny) i Vattenfall Heat Poland (dawniej Elektrociepłownie Warszawskie). Dodał, że koncern liczy na zmianę planów regulatora, który zapowiadał sprzeciw wobec planowanych przez dostawców prądu podwyżek cen, i nie wyklucza powrotu do negocjacji na temat resztówek po I kw. 2009 r.

Bury poinformował też we wtorek, że zakończenie pełnej prywatyzacji Enei będzie możliwe do końca III kw. br. Nie był jednak pewien, czy resort będzie poszukiwać nowego doradcy w tym procesie.

"Możliwe, że sprzedaż będzie odbywała się na bazie wycen sprzed debiutu giełdowego. Może on być zrealizowany przez wezwanie i mogą zgłosić się wszystkie podmioty branżowe tym zainteresowane. Sprawa jest otwarta - pakietu kontrolnego nikt nie uzyskał, może ktoś nowy na tym rynku się pojawi. Dla nas będzie tylko ważne, jaką zaoferują cenę" - podkreślił.

W listopadzie wiceminister skarbu Joanna Schmid zapowiadała, że MSP sprzeda posiadane akcje Enei w 2009 roku, albo poprzez zaproszenie do rokowań albo poprzez wezwanie. W jesiennej pierwotnej ofercie publicznej spółki Vattenfall kupił 18,7% akcji tej spółki.

Kilka dni temu Schmid powiedziała, że planowany wstępnie na koniec kwietnia debiut giełdowy Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) może przesunąć się na maj.

Na początku października rząd zgodził się na pierwszy etap prywatyzacji PGE przez podwyższenie kapitału zakładowego w trybie oferty publicznej nowej emisji akcji. Nowe walory będą stanowić max. 15% podwyższonego kapitału.