Minister finansów Jacek Rostowski poinformował we wtorek, że rząd przyjął projekt oszczędności na łączną kwotę 19,7 mld zł. MSWiA ma zaoszczędzić około 1 mld 215 mln zł.

Paprocka podkreśliła, że około 800 mln będzie pochodziło z oszczędności dokonanych w policji. Rzeczniczka MSWiA zapewniła, że cięcia nie będą dotyczyć płac, a ustawa modernizacyjna będzie realizowana. Jak mówiła, oszczędności będą pochodziły z wydatków rzeczowych, m.in. na remonty komend.

Rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski nie chciał komentować tych zapowiedzi, gdyż - jak zaznaczył - do KGP nie dotarła jeszcze informacja o oszczędnościach. Podkreślił, że nie mogą one wpłynąć na pogorszenie bezpieczeństwa. Dodał, że KGP prześle wytyczne w sprawie cięć do komend wojewódzkich.

Szef MSWiA Grzegorz Schetyna pytany w piątek o planowane oszczędności w jego resorcie powiedział, że nie będzie ograniczał wydatków "sztywnych" ministerstwa, takich jak emerytury i renty mundurowe.

"Tego nie można liczyć i ograniczać, wszystko pozostałe trzeba, i te oszczędności będą według naszych kalkulacji ministerialnych wynosić ponad 1 mld 100 mln, blisko 1 mld 200 mln" - zapowiadał w Radiu TOK FM.

"Nie ma ulg tutaj. Trudna sytuacja budżetowa i finansowa na świecie - ta, która przychodzi do nas - nie zna ulg i nie zna ulgowej taryfy" - podkreślił Schetyna.

"Chcemy także pokazać na zewnątrz, że jeśli idzie trudny czas, to władza musi zaczynać od siebie, to jest dla nas bardzo bolesne, szczególnie dla MON i MSWiA (...)" - dodał.

Schetyna powiedział, że chce, jeśli chodzi o wydatki resortu, "pilnować" płac, wydatków na paliwo i części zamienne, by "dać gwarancję, jeśli chodzi o policję, że funkcja zapewniania bezpieczeństwa jest realizowana i że tutaj nie ma żadnych znaków zapytania".

Podkreślił, że oszczędności w MSWiA będzie szukać "w inwestycjach, w remontach (...)". Dodał, że chciałyby "zawiesić ustawę modernizacyjną" i przesunąć część jej wykonania na 2010 rok. Jak wyjaśnił, chodzi o zakup samochodów, sprzętu - "rzeczy, które ułatwiają pracę policji, służbom".