Eurostat podał, że Indeksem Cen Domów (House Price Index), który mierzy zmiany cen wszystkich nieruchomości mieszkalnych kupionych przez gospodarstwa domowe (mieszkania, wolnostojące domy, domy w zabudowie szeregowej, itd.) zarówno nowo wybudowanych, jak i istniejących, wzrósł zarówno w strefie euro jak i w całej Unii Europejskiej.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku w porównaniu do trzeciego kwartału 2017 r. ceny domów wzrosły o 0,9 proc. w strefie euro i o 0,7 proc. w UE. Dużo większe wzrosty widoczne były w przypadku rocznych zmian. W porównaniu z ostatnim kwartałem 2016 roku mieszkania w strefie euro podrożały o 4,2 proc. w strefie euro i o 4,5 proc. w całej Wspólnocie.

Wśród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, najwyższe roczne wzrosty cen domów w czwartym kwartale 2017 r. odnotowano w Irlandii (+11,8 proc.), Portugalii (+10,5 proc.) i Słowenii (+10,0 proc.). W relacji rocznej mieszkania potaniały tylko we Włoszech o 0,3 proc..

W relacji kwartalnej najwyższe wzrosty odnotowano w Słowenii (+3,7 proc.), Chorwacji (+3,2 proc.) i na Cyprze (+2,7 proc.), podczas gdy spadek odnotowano w Szwecji (-2,8 proc.), Danii (-1,7 proc.), Belgii (-0,4 proc.) i Finlandii (-0,3 proc.).

W Polsce ceny mieszkań wyrażone wskaźnikiem House Price Index rosły o 3,9 proc. licząc rok do roku o 1,3 w przypadku porównania kwartał do kwartału.

>>> Czytaj też: Państwowe inwestycje w rodzinę. Wskaźnik dzietności rośnie