"Nadzieje Ukrainy na wejście do NATO i Unii Europejskiej nie są idealistyczne. Wydaje mi się, że jest to ważny i realny cel" - powiedziała Gottemoeller podczas XI Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa.

"Nie będę jednak ukrywać, że dla realizacji tego celu należy dokonać ogromnej pracy, trzeba przeprowadzić poważne reformy" - podkreśliła.

Zastępczyni sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego zaznaczyła, że sytuacja na świecie jest złożona ze względu na agresywne działania Rosji. "Widzimy konflikt w Donbasie, cyberataki, dezinformację, ingerencję w procesy wyborcze, wykorzystywanie broni chemicznej. Każdego dnia mamy do czynienia z próbami zrujnowania naszej jedności" - mówiła.

Zwróciła jednocześnie uwagę na ukraińskie doświadczenia w walce z rosyjskimi atakami hybrydowymi. "Ukraina nauczyła się z nimi walczyć. NATO chce poznawać wasze doświadczenia; jest to dla nas bardzo ważne" - powiedziała.

W czwartek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że jego kraj, Mołdawia oraz Gruzja powinny stać się członkami NATO i dlatego Kijów będzie "nalegał" na uzyskanie Planu Działań na rzecz Członkostwa (ang. Membership Action Plan, MAP).

"Nadszedł czas na strategiczne decyzje w sprawie wyznaczenia wschodnioeuropejskich granic Unii Europejskiej i NATO. Lepszej okazji nie będzie. Ukraina, Mołdawia i Gruzja są członkami zachodniego sojuszu i powinny stać się jego (pełnoprawną – PAP) częścią. Jest to nasz porządek dzienny na następne spotkania NATO i UE na najwyższym szczeblu" – powiedział.

Piątek był drugim i ostatnim dniem obrad Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa (Kyiv Security Forum). Spotkania te odbywają się od 2007 roku i są organizowane przez fundację Open Ukraine byłego premiera Arsenija Jaceniuka.

Forum poświęcone jest bezpieczeństwu w Europie i uczestniczą w nim politycy oraz eksperci z Europy, Stanów Zjednoczonych oraz państw regionu Morza Czarnego.

Z Kijowa Jarosław Junko

>>> Polecamy: "Agresywne" manewry rosyjskich samolotów w pobliżu francuskiej fregaty