Przedłożony Dumie projekt ustawy daje władzom Rosji możliwość zastosowania łącznie 16 działań odwetowych w związku z sankcjami USA. Zdaniem dziennika "RBK" fakt, iż projekt wnieśli pod obrady liderzy wszystkich czterech frakcji w Dumie, świadczy o tym, że decyzja zapadła nie na szczeblu parlamentu, lecz wyższym.

Projekt nie zakłada wprowadzenia natychmiastowych sankcji, ale zawiera propozycje, z których będzie mógł skorzystać prezydent Władimir Putin. Dokument nie zobowiązuje prezydenta ani rządu do wprowadzenia wszystkich restrykcji jednocześnie.

W projekcie proponuje się na przykład ograniczenie na mocy decyzji rządu importu lub eksportu określonych towarów, m.in. produkcji rolniczej, surowców, alkoholu i tytoniu czy lekarstw. Ustawa dawałaby również możliwość zerwania współpracy z USA w pewnych sferach, wprowadzenia ograniczeń w dostępie strony amerykańskiej do współpracy z rosyjskimi firmami państwowymi i w zatrudnianiu specjalistów amerykańskich w Rosji.

W niedzielę ambasador USA przy ONZ Nikki Haley poinformowała, że Stany Zjednoczone przygotowują nowe sankcje wobec Federacji Rosyjskiej za wspieranie reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada. W programie "Face the Nation" telewizji CBS dyplomatka powiedziała, że sankcje zostaną ogłoszone w poniedziałek przez ministra finansów Stevena Mnuchina. (PAP)

Reklama

mobr/ mal/