W piątek marszałek Karczewski i wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik prezydenta ds. referendum konsultacyjnego Paweł Mucha spotkali się w Senacie, by omówić kwestię przygotowań do referendum konsultacyjnego ws. zmian konstytucji.

Karczewski poinformował dziennikarzy, że z prezydenckim ministrem rozmawiali o wszystkich aspektach przeprowadzenia referendum, w tym o możliwym terminie i pytaniach referendalnych. Podkreślił, że jego rozmowa z Muchą miała charakter techniczny, a nie polityczny.

Marszałek Senatu poinformował również, że jest umówiony na środę na spotkanie z prezydentem Dudą. "Polityczna decyzja i polityczne rozmowy będą w środę, w przyszłym tygodniu (podczas spotkania z prezydentem)" - oświadczył.

Dopytywany, czy jest zwolennikiem przeprowadzenia referendum konstytucyjnego, Karczewski zapowiedział, że swoją decyzję w tej sprawie podejmie po "dokładnym zapoznaniu się z ostateczną treścią pytań".

"Decyzję o przeprowadzeniu (referendum) podejmuje ostatecznie Senat, decyzja jest zero-jedynkowa, bo nie uwzględnia się możliwości ingerowania i zmieniania pytań. Zobaczymy, jak będą wyglądały pytania i wniosek pana prezydenta, czy i kiedy zostanie złożony" - podkreślił marszałek.

Paweł Mucha powiedział dziennikarzom, że jest przekonany, iż referendum konstytucyjne się odbędzie. Jak uzasadniał, Polacy tego oczekują. "Polacy deklarują, że zanim politycy przystąpią do zmiany konstytucji konieczna jest wypowiedź na narodu" - wskazał wiceszef Kancelarii Prezydenta.

"Widzę pozytywne nastawienie i pana marszałka (Senatu), i senatorów do tego, żeby ta dyskusja się odbywała. Dla nas nie ulega wątpliwości, że ramach dyskusji konstytucyjnej najważniejszy jest głos suwerena, głos narodu" - zaznaczył minister.

Mucha zapowiedział, że w czwartek odbędzie się debata pn. "Wspólnie o konstytucji" na Stadionie Narodowym w Warszawie, która podsumuje dotychczasowe spotkania regionalne dot. referendum ws. nowej konstytucji. Podczas wydarzenia prezydent wygłosi swoje przemówienie, odbędą się także cztery panele dyskusyjne poświęcone młodzieży, polskiej wsi i rolnictwu, gospodarce, a także samorządom. Według ministra, jest bardzo prawdopodobne, że prezydent w trakcie swojego wystąpienia będzie informował opinię publiczną o wstępnych propozycjach pytań referendalnych.

3 maja ub.r. prezydent Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę referendum w sprawie zmian w konstytucji. Mówił, że chce, by odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r., albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada. W maju ub. roku również prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że w konstytucji konieczne są zmiany. Prezes PiS wypowiadał się jednak krytycznie o pomyśle przeprowadzenia referendum konsultacyjnego w Święto Niepodległości.

W poniedziałek PiS zaprezentował wyniki Ankiety Konstytucyjnej 2017. Prof. Anna Łabno, przedstawiając wnioski z ankiety, powiedziała, odnosząc się do systemu rządów, że większość ankietowanych konstytucjonalistów i prawników wskazała, "że podstawowym celem powinno być stworzenie jednego, silnego ośrodka władzy". "Mam tu przede wszystkim na myśli władzę wykonawczą - ośrodka, który nie byłby skonfrontowany z innym - prezydenckim" - wyjaśniła.

Zgodnie z konstytucją, referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu.

>>> Czytaj też: Gruza: Jeżeli dane makroekonomiczne pozwolą na obniżenie VAT, to na pewno to zrobimy