Jak poinformowało w poniedziałek Centrum Rozwoju Gospodarczego, Transportu i Środowiska (ELY), w okolicach jednego z największych jezior w regionie, Kuortaneenjarvi, zagrożonych jest ok. 150 domków letniskowych, ok. 300 saun, a także kilka domów i budynków gospodarczych. Pod wodą znalazło się wiele małych dróg. Poziom wody w jeziorze wciąż się podnosi i może osiągnąć rekordowy stan w historii pomiarów dokonywanych od 1939 roku; dotychczasowy rekord pochodzi z 1984 r.

Stan powodziowy i zagrożenie na licznych obszarach środkowej i zachodniej Finlandii, m.in. niedaleko miasta Seinajoki, utrzymuje się od kilku dni. Przez weekend zamknięta była m.in. krajowa droga prowadząca z Helsinek przez Tampere do Vaasa na zachodnim wybrzeżu. Trzeba było zorganizować objazdy, m.in. w celu dowozu dzieci do szkół.

Region Ostrobotni jest tradycyjnie najczęściej zagrożony powodziami i podtopieniami z powodu wiosennych roztopów. W tym roku jednak na niektórych obszarach śniegu było nawet trzykrotnie więcej niż zazwyczaj. Stan powodziowy utrzymuje się na kilku rzekach, a zatory lodowe zwiększają zagrożenie. Ostatni raz trudna sytuacja powodziowa na tym obszarze miała miejsce w 2013 r.

Na innych obszarach kraju zagrożenie powodziowe jest dopiero spodziewane. Największe ilości wody są w pasie od północnej Karelii do południowej Laponii, gdzie zimą utrzymywała się gruba, miejscami ponad metrowa warstwa śniegu. Na tych terenach wiosenne powodzie mogą być znacznie większe niż zazwyczaj i mogą nadejść w maju.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)