Projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT został złożony w Sejmie na początku kwietnia. Według projektu, do zakresu działania komisji należy zbadanie i ocena prawidłowości oraz legalności działań oraz występowania zaniedbań i zaniechań w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT i podatku akcyzowego od grudnia 2007 do listopada 2015 roku.

W szczególności komisja ma badać działania i ewentualnie zaniedbania: członków Rady Ministrów, prezesa Najwyższej Izby Kontroli oraz organów powołanych do ścigania przestępców - Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Komendanta Głównego Policji.

"W toku prac komisja powinna wskazać osoby odpowiedzialne, określić stopień winy - od niekompetencji i zaniedbania po działanie umyślne oraz sformułować wnioski w zakresie konsekwencji politycznych i karnych, kierując wnioski do odpowiednich organów" - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Zgodnie z projektem uchwały, komisja śledcza będzie liczyć 9 członków; 5 posłów PiS oraz 4 z opozycji. Na przewodniczącego komisji został rekomendowany przez klub PiS, poseł tego klubu Marcin Horała.

Przedstawiając w kwietniu projekt uchwały ws. powołania komisji, Horała, powołując się na dane Komisji Europejskiej, ocenił, że luka VAT-owska, "to były nawet nie miliony, setki milionów, miliardy, ale dziesiątki, a nawet setki miliardów straconych w budżecie państwa".

"Najbardziej ostrożny szacunek mówi, że z lat 2007-2015, skumulowana luka w VAT to są 262 miliardy zł" - powiedział Horała.

"Możemy sobie tylko wyobrazić, ile za te pieniądze można by było zrobić, wybudować, przekazać Polakom w tej czy innej formie, obniżyć podatki, cokolwiek innego dobrego dla kraju zrobić" - podkreślił.

"To ma zbadać komisja śledcza, w którym miejscu, gdzie było zaniedbanie, gdzie była niekompetencja, a gdzie była zła wola, decyzja polityczna, żeby te miliardy, zamiast w budżecie znalazły się w kieszeniach mafii VAT-owskiej" - dodał poseł. Jak ocenił, "Polska była +zieloną wyspą+ dla oszustów VAT-owskich".

We wrześniu ub.r. ówczesna premier Beata Szydło zapowiedziała, że komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT powstanie, kiedy będzie podjęta decyzja polityczna. Dodała, że "Polakom należy się wyjaśnienie, gdzie ich pieniądze wypływały".

Sejm w środę wieczorem zajmie się też prawdopodobnie projektem uchwały, autorstwa klubu Kukiz'15, ws. powołania komisji śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych, podejmowanych celem zapobieżenia zaniżonym wpływom do budżetu państwa z podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego. Projekt zakłada, że komisja miałaby badać okres od 2007 do 2017 roku.

Komisję śledczą powołuje oraz wybiera i odwołuje jej skład Sejm bezwzględną większością głosów.

Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 8-10 maja.

>>> Czytaj też: Komisarz sprawiedliwości UE: W świetle nowych zasad Polska mogłaby stracić fundusze UE