"Królestwo ponownie podkreśla swoje poparcie i z radością przyjmuje strategię wobec Iranu, która została wcześniej ogłoszona przez prezydenta USA" - poinformowano.

Z kolei saudyjska telewizja al-Arabija podała, że "Iran wykorzystał korzyści gospodarcze wypływające ze zniesienia (na mocy układu nuklearnego - PAP) sankcji do kontynuowania swoich działań destabilizujących region, w szczególności rozwijając pociski balistyczne oraz wspierając grupy terrorystyczne".

Wcześniej we wtorek Trump ogłosił, że wycofuje USA z porozumienia nuklearnego z Iranem, podkreślając, że układ z Teheranem nie zapobiegł "destabilizującym działaniom Iranu" oraz że gdyby pozostawił w mocy dotychczasową umowę, na Bliskim Wschodzie doszłoby do wyścigu zbrojeń nuklearnych.

Celem zawartej w lipcu 2015 r. umowy między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem było ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji.

Jak podkreśla Reuters, sunnicka Arabia Saudyjska, kluczowy sojusznik USA, od dekad jest w konflikcie z szyickim Iranem; obie potęgi walczą o wpływy w regionie.

>>> Czytaj też: Trump wycofuje USA z porozumienia nuklearnego z Iranem. "Potężne sankcje" wchodzą w życie