Jednak zdaniem Syromołotowa obywatele Rosji walczący po stronie terrorystów nie planują wracać do kraju, gdzie "nieuchronnie" czeka ich "surowe i sprawiedliwe postępowanie karne".

"Dziś można z pewnością mówić, że trzon terroryzmu w Syrii został rozbity" - powiedział wiceminister podczas wystąpienia na konferencji OBWE poświęconej walce z terroryzmem. Jednak, jak dodał, "terroryści nie porzucą swoich zadań". Ostrzegł, że w najbliższym czasie mogą pojawić się nowe ogniska terroryzmu, w tym na terytoriach krajów OBWE.

Zdaniem Syromołotowa przywódcy terrorystów będą dążyć do założenia w Europie "uśpionych komórek" terrorystycznych. "Jestem pewien, że celami działań odwetowych liderów terroryzmu międzynarodowego będą nie tylko Afganistan, region Azji Środkowej i Rosja" - powiedział.

Skutecznym narzędziem do walki z terroryzmem byłoby stworzenie wspólnej bazy danych terrorystów - podkreślił Syromołotow, który w resorcie spraw zagranicznych Rosji odpowiada za międzynarodową współpracę w zwalczaniu terroryzmu. Wcześniej Syromołotow był wiceszefem rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Reklama

>>> Czytaj też: Black Cube: Jak izraelscy fachowcy pomagali Trumpowi szukać haków na doradców Obamy