Ali w 2016 roku oczyścił Najiba z zarzutów o domniemaną malwersację pieniędzy z państwowego funduszu wspierania inwestycji 1MDB.

Nowy premier Mahathir zapowiedział w poniedziałek także mianowanie nowego szefa komisji antykorupcyjnej i zapewnił, że wszystkie przestępstwa popełnione przez poprzedni rząd zostaną zbadane. Wyjaśnił, że poinstruowano pracowników wszystkich ministerstw, by nie wynosili ani nie niszczyli żadnych dokumentów.

Według mediów dotychczasowy szef komisji antykorupcyjnej Dzulkifli Ahmad w poniedziałek złożył dymisję. Wcześniej nowy premier nakazał przeprowadzenie śledztwa w sprawie swego poprzednika w związku ze skandalem korupcyjnym. Dzulkifli, który został mianowany na stanowisko w sierpniu 2016 roku, złożył dymisję na ręce przedstawiciela rządu Alego Hamsy - podał dziennik "The Star".

W środę Mahathir zwyciężył w wyborach parlamentarnych, co pozwoliło na pierwszą pokojową i demokratyczną wymianę władzy w Malezji, odkąd kraj wybił się na niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1957 roku.

W 2015 roku okazało się, że Najib jest zamieszany w aferę korupcyjną w związku z przekierowaniem na swoje prywatne konta bankowe ok. 681 mln dolarów z funduszu 1MDB, który sam utworzył i na czele którego stał. Premier odpierał oskarżenia, twierdząc, że pieniądze te były darowizną od dynastii Saudów, którą zwrócił.

Mimo to w sprawie domniemanej malwersacji i prania pieniędzy przelanych z 1MDB toczą się śledztwa w kilku krajach, w tym w USA, Szwajcarii i Singapurze.

Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości szacuje, że z funduszu wykradziono 4,5 mld dolarów. Za 1 mld dolarów kupiono m.in. nieruchomości, jachty, biżuterię i dzieła sztuki. Część pieniędzy podobno przeznaczono na sfinansowanie filmu "Wilk z Wall Street" lub na kupno za 27,3 mln dolarów naszyjnika z różowym diamentem dla żony Najiba.

92-letni Mahathir poinformował w weekend, że Najib ma zakaz opuszczania kraju.

Mahathir, nestor malezyjskiej polityki, kierował krajem od 1981 roku do 2003 roku. Pod jego rządami Malezja rozwinęła się gospodarczo, ale kraj kierowany był twardą ręką. Mahathira na stanowisku zastąpił Najib, którego przez lata Mahathir sposobił na swego następcę. Jednak Mahathir zwrócił się przeciw dawnemu protegowanemu po skandalu korupcyjnym z jego udziałem; założył wówczas własną partię i dołączył do opozycyjnej koalicji Sojusz Nadziei.

W ubiegłotygodniowych wyborach opozycja nieoczekiwanie wygrała z rządzącym od 60 lat Frontem Narodowym. Mahathir został najstarszym szefem rządu na świecie.(PAP)