W związku z tą decyzją restrykcje w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów, wprowadzone w związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie, obejmują 155 osób: rosyjskich polityków i wojskowych oraz ukraińskich separatystów odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Jest wśród nich kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina. Zamrożenie aktywów dotyczy 38 firm i organizacji.

Pięć dodanych właśnie osób było zaangażowanych w organizację wyborów prezydenckich, które odbyły się w Rosji 18 marca. W komunikacie Rady UE podkreślono, że przez swoje działanie aktywnie wsparli oni wdrażanie polityki, która podważa integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość Ukrainy. Osoby, które zostały objęte restrykcjami, pełniły funkcje w komisjach wyborczych na Krymie. Poza zakazem wjazdu do UE zamrożone zostały też ich środki na terenie Unii.

12 marca państwa UE przedłużyły o kolejne pół roku sankcje nałożone za działania naruszające lub podważające integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość Ukrainy. Sankcje będą obowiązywały do 15 września 2018 roku.

Z powodu kryzysu ukraińskiego obowiązują też inne unijne środki, m.in. sankcje gospodarcze wobec konkretnych sektorów rosyjskiej gospodarki oraz sankcje za nielegalną aneksję Krymu i Sewastopola, ograniczone do tych terytoriów.(PAP)