Dokumenty te przekazał szef SBU Wasyl Hrycak podczas spotkania z Volkerem w środę w Kijowie – poinformowała SBU w wydanym w czwartek komunikacie. Znajdują się w nich świadectwa byłych jeńców, którzy poddawani byli torturom, trwającym od 189 do 1038 dób.

„Na podstawie tych zeznań SBU zidentyfikowała sześciu bojowników (prorosyjskich – PAP) którzy osobiście brutalnie znęcali się nad ukraińskimi żołnierzami i patriotami, będącymi osobami cywilnymi” – czytamy w komunikacie.

W przekazanych materiałach znajdują się m.in. zdjęcia separatystów o pseudonimach "Adrenalina" i "Baton", którzy pozują na tle narzędzi do tortur i zachlapanych krwią kombinezonów.

Podczas spotkania Hrycak poinformował Volkera o rozmiarach rosyjskiej agresji na Ukrainę. „Wraz z eskalacją konfliktu zbrojnego w Donbasie rosyjskie służby specjalne aktywnie działają na rzecz destabilizacji sytuacji wewnątrz Ukrainy” – oświadczył szef SBU.

Volker otrzymał także od strony ukraińskiej kolejne dowody zaangażowania żołnierzy Federacji Rosyjskiej w konflikcie w Donbasie, które potwierdzają m.in. dokonane przez nich ostrzały Mariupola i Wołnowachy, w wyniku których zginęło 48 cywilów.

Zwrócił także uwagę swego amerykańskiego rozmówcy na blokowanie przez Rosjan wymiany jeńców i przekazał Volkerowi listy matek żołnierzy, którzy wciąż przetrzymywani są przez separatystów – poinformowała SBU.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)