"Do końca I kwartału jest realne, byśmy kupili od Skarbu Państwa resztówki energetyczne. Nie zależy to jednak tylko od nas, ale i od działań Skarbu Państwa, który aktualnie robi ponowną wycenę tych pakietów" - powiedział Wahlborg.

Chodzi o resztówki w GZE i Vattenfall Heat Poland. Wcześniej MSP szacowało wartość tych pakietów na ok. 1,3 mld zł.

Zdaniem Wahlborga teraz są one warte mniej. Prezes dodał, że również Vattenfall aktualizuje wycenę.

"Działania regulatora wpłynęły na wycenę akcji spółek energetycznych" - ocenił.

Sprzedaż mniejszościowych pakietów akcji GZE i Vattenfall Heat Poland była pierwotnie planowana na rok 2008. Jednak w grudniu, po decyzji Urzędu Regulacji Energetyki (URE) o ograniczeniu skali podwyżki cen energii, Vattenfall wycofał się z inwestycji, tłumacząc to spadkiem ich opłacalności.

Prezes Vattenfall podkreśla jednak, że firma podchodzi do inwestycji w polski sektor energetyczny długoterminowo.

"Wierzymy, że w długim terminie w Polsce musi być stabilna polityka regulacyjna. Jeśli nie, to kto będzie inwestował w sektor energetyczny?" - powiedział.

Powtórzył, że Vattenfall jest zainteresowany udziałem w drugim etapie prywatyzacji Enei. Dodał, że spółka bierze też pod uwagę udział w innych procesach prywatyzacyjnych sektora elektroenergetycznego.

"Rozważamy udział w prywatyzacji elektrociepłowni Bytom, Zabrze i WPEC Legnica. Nie są to dla nas najważniejsze cele na ten rok, ale będziemy je analizować" - powiedział.

Według wcześniejszych zapowiedzi MSP chce sprzedać w jednym pakiecie EC Zabrze i ZEC Bytom. Chce za nie przynajmniej 200 - 250 mln zł.

Z kolei wartość 85-proc. pakietu WPEC Legnica rynek szacuje na około 200 mln zł.