Inwestycja została oficjalnie ogłoszona na spotkaniu Grupy Japan Tobacco z inwestorami giełdowymi w Londynie. Jak podano, Stary Gostków będzie pierwszym działającym poza Japonią zakładem produkującym kapsułki PLOOM TECH. Po oddaniu nowego zakładu - co planowane jest na koniec bieżącego roku - fabryka w Starym Gostkowie stanie się jednym z największych i najważniejszych ośrodków produkcyjnych Grupy Japan Tobacco na świecie; liczba pracowników JTI Polska przekroczy 1,8 tys. osób.

Jak podkreślił podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Tadeusz Kościński, kolejna inwestycja Japan Tobacco to dowód, że Polska stwarza doskonałe warunki dla przedsiębiorców. "Cieszymy się, że firma rozwija swoje zaawansowane technologie właśnie w naszym kraju i tutaj zwiększa zatrudnienie. W przyszłym roku będziemy obchodzić stulecie nawiązania oficjalnych stosunków między Polską a Japonią. Zaangażowanie Japan Tobacco wzmacnia polsko-japońskie relacje gospodarcze i stanowi dobry przykład naszej współpracy" - wskazał.

Według danych przekazanych przez JTI Polska poszerzenie produkcji o innowacyjne wyroby tytoniowe oznacza, że łączna kwota inwestycji JTI w Polsce od 2007 r. przekroczy 800 mln dolarów. Zakład produkujący kapsułki PLOOM TECH będzie kolejnym obiektem na terenie kompleksu w Starym Gostkowie - w czerwcu ubiegłego roku, obok działających tam dwóch fabryk, uruchomiono trzecią o powierzchni 70 tys. m.kw., w której znalazło się ponad 30 linii przetwarzających, produkujących i paczkujących tytoń do palenia. Wartość tej inwestycji wyniosła ponad 200 mln dolarów. Obecnie w fabryce w Starym Gostkowie wytwarza się papierosy, tytoń do palenia, cygara, cygaretki i tytoń fajkowy.

JTI Polska powstała w 2007 r., gdy JTI przejęło brytyjską Grupę Gallaher, do której należały zakłady w Starym Gostkowie. Obecnie firma zatrudnia ponad 1,7 tys. osób.

W 2018 r., w ramach certyfikacji Top Employers, JTI Polska została uznana za 2. najlepszego pracodawcę w Polsce i pierwszego w kategorii FMCG.

Japan Tobacco International (JTI) działa w ponad 130 krajach, jest właścicielem wielu popularnych marek tytoniowych m.in. Winston, Camel, Mevius, LD. Zatrudnia globalnie ponad 40 tys. osób i przez cztery ostatnie lata była wyróżniana nagrodą Global Top Employer przyznawaną najlepszym pracodawcom na świecie. JTI należy do Grupy Japan Tobacco.