Jak powiedział prezydent Niemiec podczas wspólnej konferencji z prezydentem Polski Andrzejem Dudą fakt, że polsko-niemieckie pojednanie stało się możliwe, napawa go "pokorą i wielką wdzięcznością". "Dla Niemiec bliskie i przyjazne stosunki z Polską, zwłaszcza w obliczu mrocznego rozdziału naszej historii, to jest naprawdę nieoceniona wartość" - powiedział.

Prezydent Steinmeier podkreślił, że cieszy się, iż razem z prezydentem Dudą może świętować stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. "Chciałem podziękować za zaproszenie, ponieważ to nie jest coś oczywistego, że zaprasza się niemiecką głowę państwa, aby obchodzić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Zdaję sobie sprawę, jak wielkie znaczenie ma ten jubileusz dla Polski" - powiedział.

"Wiem z wielu spotkań z ostatnich lat, z jaką wielką dumą Polska patrzy na sukcesy II Rzeczypospolitej, na budowę struktur państwowych, na trudną i ciężko wywalczoną konsolidację granic ze wszystkimi ówczesnymi sąsiadami, w tym z Niemcami i jak trudna była obrona pozycji w ówczesnej sytuacji międzynarodowej" - zaznaczył Steinmeier.

"Potrzebujemy więcej niż kiedykolwiek wzajemnego zaufania"

Obecnie potrzebujemy więcej niż kiedykolwiek wzajemnego zaufania i czegoś na kształt poczucia "my"; nie "my przeciwko nim", czy "my przeciwko Brukseli", tylko musimy wnieść konstruktywny wkład, by przezwyciężyć kryzys europejski. powiedział w Warszawie prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Prezydent Niemiec powiedział, że jednym z tematów jego rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą była sytuacja i przyszłości Unii Europejskiej.

Jak mówił Steinmeier, należy pokazać młodym ludziom, dla których UE i demokracja są czymś oczywistym, że Unia jest dotychczas "najbardziej przekonującą odpowiedzią na historię naszego własnego kontynentu, który był naznaczony konfliktami i wojnami w ostatnich stuleciach".

"Myślę, że argument historyczny jest niewystarczający, myślę, że Europa pewna siebie jest konieczną odpowiedzią na zmiany na świecie, który nas otacza. Jestem przekonany, że tylko razem i tylko spójnie i zwarcie możemy oprzeć się tym ostrym wiatrom, które wieją nam w twarz ze wszystkich kierunków" - powiedział prezydent Niemiec.

Jak mówił, "spójność to jest zawsze apel, wyzwanie", które trudno jest zrealizować.

"Ale właśnie w tych czasach potrzebujemy więcej niż kiedykolwiek wspólnego i wzajemnego zaufania i czegoś na kształt poczucia +my+, nie +my przeciwko nim+ albo +my przeciwko Brukseli+, tylko musimy wnieść konstruktywny wkład, tak, aby przezwyciężyć kryzys europejski i aby ta Europa dla młodych pokoleń była rzeczywiście atrakcyjną perspektywą" - powiedział Steinmeier.

"Praworządność jest tematem, którego nie możemy unikać"

Praworządność jest tematem, którego nie możemy unikać, którego nie będziemy obchodzić, wcześniej mówiliśmy już o reformie wymiaru sprawiedliwości w Polsce, we wtorek wieczorem pogłębimy ten temat - powiedział prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Prezydent Niemiec podczas wspólnej konferencji z prezydentem Polski Andrzejem Dudą był pytany o kwestię praworządności w Polsce.

"Oczywiście temat praworządności jest tematem, którego nie możemy unikać. Ten temat, jest tematem, którego nie będziemy obchodzić ani unikać" - powiedział Steinmeier.

Zaznaczył, że podczas wcześniejszych rozmów temat praworządności już się pojawił. "Mówiliśmy już o reformie wymiaru sprawiedliwości w Polsce i o tym, co dzieje się w Brukseli i dzisiaj wieczorem pogłębimy ten temat" - dodał prezydent Niemiec, który we wtorek rozpoczął dwudniową wizytę w Warszawie.

W grudniu ub.r. KE uruchomiła wobec Polski formalne postępowanie, zarzucając władzom w Warszawie naruszenie zasad praworządności w zapisach ustaw reformujących sądownictwo.

>>> Czytaj też: "FT": Niemcy są zamknięci w "klatce" wspólnej waluty, podobnie jak Włosi