"W tym roku na pewno podpiszemy umowę z PGNiG" - powiedział Lubera dziennikarzom. Dodał, że obecnie trwają prace zespołów roboczych w tej sprawie.

W listopadzie ub.r. Tauron i PGNiG podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie budowy zasilanych gazem elektrowni i elektrociepłowni oraz obrotu energią elektryczną. Współpraca ma dotyczyć w szczególności budowy i eksploatacji zasilanego gazem bloku energetycznego w należącej do Taurona Elektrowni Stalowa Wola oraz poligeneracyjnej elektrowni opartej na zgazowaniu węgla w Kędzierzynie-Koźlu, w szczególności w zakresie składowania i przesyłania CO2.

Według wstępnych założeń, nowy blok energetyczny w Stalowej Woli miałby moc ok. 400 MW. W zależności od stopnia wykorzystania jednostki zapotrzebowanie elektrowni na gaz może wynieść do 0,5 mld m. sześc. gazu ziemnego rocznie.

PGNiG w swojej strategii zakłada wydłużenie łańcucha wartości i poszerzenie zakresu działalności, m.in. o wytwarzanie energii elektrycznej w oparciu o gaz ziemny oraz o obrót energią elektryczną.