Najwyższe oprocentowanie 3-miesięcznej lokaty w wysokości 5 tys. i 20 tys. zł oferuje Volkswagen Bank direct. Wynosi ono 8,05 proc. w skali roku. Wymagane jest jednak założenie konta w banku - wynika z najnowszego ratingu Open Finance.

"Ratingi lokat przygotowujemy w cyklu miesięcznym. Uwzględniliśmy depozyty na 5 i 20 tys. zł, zakładane na kwartał, pół roku, rok i dwa lata" - poinformowali analitycy Open Finance Mateusz Ostrowski i Michał Sadrak. Prezentowane zestawienie dotyczy stanu na 9 lutego 2009 roku.

Osoby, które zamierzają oszczędzać przez 6 miesięcy, najwyższe oprocentowanie mogą znaleźć w banku Allianz. Zarówno dla kwoty 5 tys. zł, jak i 20 tys. zł oprocentowanie wynosi 8,5 proc. Bank oferuje jednak w takich przypadkach poliso-lokaty. To produkty finansowe łączące w sobie ubezpieczenie i możliwość zainwestowania pieniędzy w lokatę bankową.

Jak podkreślają analitycy Open Finance, ubezpieczeniowa forma powoduje, że zyski nie są obciążone tzw. podatkiem Belki w wysokości 19 proc., który jest płacony od zwykłych lokat.

"W przypadku rocznego depozytu także warto udać się do Allianz Banku, który w tym wariancie oferuje 7,8 proc. na polisie" - radzą analitycy Open Finance.

W kategorii depozytów dwuletnich, najlepiej wypadają Toyota Bank i Noble Bank. Toyota Bank dla kwoty 5 tys. zł oferuje lokatę z oprocentowaniem 6,4 proc. W Noble Banku dla kwoty 20 tys. zł oprocentowanie poliso-lokaty wynosi 6,5 proc.