"Obecne dane dotyczące liczby godzin pracujących dla pracowników sklepów (m.in. kasjerów) - na podstawie zamówień oraz liczby godzin przypisanych poszczególnym sklepom - wskazują na wzrost liczby godzin pracujących o ok. 30% na dzień przed wolną niedzielą. Ostatecznie powoduje to wydłużenie zmian pracy kasjerów z 8h do min. 12h" - czytamy w materiale przesłanym ISBnews.

Obecne dane wskazują na wzrost liczby osób towarujących sklepy (analogicznie do innych dni, w których sklepy są zamknięte) o około 50%. "Póki co, jeszcze nie notujemy zmian dla stanowisk kasjerskich oraz zatrudnienia w obszarze około handlowym. Dla tych stanowisk notujemy constans" - wskazano także.

Szef działu outsourcingu pracowniczego, ASM Sales Force Agency Piotr Modliński podkreśla, że jest jeszcze bardzo wcześnie, aby jednoznacznie określić, co wydarzy się na rynku pracy w związku z wprowadzoną w marcu ustawą dotyczącą zakazu handlu w wybrane niedziele. Można już jednak zaobserwować zwiększenie liczby klientów w soboty i piątki przed każdą niehandlową niedzielą.

"Oznacza to przeniesienie obrotu niedzielnego (przynajmniej po części) na dni poprzedzające. To z kolei przełoży się na wzrost zatrudnienia pracowników dorywczych, wynikający ze wzrostu zapotrzebowania na pracowników i spadek liczby godzin do przepracowania dla pracowników pełnoetatowych (wynikający z wolnej niedzieli). Z naszej perspektywy oznacza to wzrost liczby osób zatrudnionych i spadek liczby wypracowanych godzin per osoba. Ciekawe jest jednak to, że przy obecnej strukturze osób dostępnych na rynku pracy efekt będzie taki, że wzrośnie liczba cudzoziemców, którzy dorabiają przed niedzielami niehandlowymi w retail, a spadnie liczba godzin dla osób z Polski (pełnoetatowych)" - powiedział Modliński.

Podkreślił, że jednocześnie zmniejszy się liczba godzin dla wszystkich pracowników zatrudnionych na procesach okołohandlowych - dotyczy to m.in. ochrony, personelu promocji, kierowców.

"Dlatego z pewnością warto obserwować, czy na rynku uda się zaspokoić potrzeby kadrowe przed niehandlową niedzielą. Jeżeli nie, pracodawcy będą musieli uzupełnić je w inny sposób. Najczęściej praktykowanym sposobem jest zwiększenie liczby godzin personelu zatrudnionego w oparciu o umowy cywilno-prawne. Brak regulacji w tym zakresie może spowodować nasilenie się sytuacji, w których personel pracuje po 16h na dobę i więcej" - ostrzegł Modliński.

"Z punktu widzenia agencji pracy tymczasowej i rynku pracy, zwiększymy zatrudnienie cudzoziemców, zmniejszymy wynagrodzenia polskich pracowników etatowych, a odbije się to na wszystkich pracownikach ze stanowisk pośrednich, ponieważ nie da się przenieść 100% obrotu niedzielnego na dni poprzedzające" - podsumował.

ASM Sales Force Agency jest częścią grupy kapitałowej ASM Group, w której skład wchodzą spółki specjalizujące się w świadczeniu kompleksowych usług wsparcia sprzedaży i outsourcingu. ASM Group S.A. zadebiutowała na rynku głównym GPW we wrześniu 2016 roku.