Europejski Fundusz Inwestycyjny i Bank Gospodarstwa Krajowego podwajają do 4 mld zł wsparcie dla ponad 18 tys. MŚP w Polsce w ramach programu wspieranego przez plan Junckera - poinformował w piątek BGK.

Podpisana w piątek umowa, jak wskazano, stanowi część programu Komisji Europejskiej dla małych i średnich przedsiębiorstw COSME.

"Dzisiejsza umowa umożliwi bankom współpracującym z BGK dalsze udzielanie kredytów z gwarancjami banku ze znacząco ograniczonymi wymogami zabezpieczeń. Umowa uzyskała wsparcie Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFSI), który jest centralnym filarem Planu Junckera" - czytamy.

Dodano, że poprzednie umowy z EFI podpisane w roku 2015 oraz 2017 r., pomogły BGK m.in. wesprzeć dodatkowe finansowanie dla MŚP bez wymogu zabezpieczenia kredytu zastawem hipotecznym. W ciągu ostatnich trzech lat BGK poprzez gwarancje COSME udzielił pomocy ponad 7 tys. przedsiębiorcom.

Wsparcie ogłoszono podczas spotkania Europejskiego Stowarzyszenia Instytucji Gwarancyjnych (AECM). Obecny na nim wiceprezes EFI Roger Havenith zaznaczył, że zwiększone zapotrzebowanie na kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw z ograniczonymi wymogami w zakresie zabezpieczenia pokazuje potrzebę wsparcia ze strony Unii Europejskiej. "Jestem przekonany, że trwała współpraca z BGK - długoletnim partnerem EFI - zagwarantuje, że kolejni polscy przedsiębiorcy z ograniczonym dostępem do środków finansowych będą w stanie rozwijać swoją działalność i tworzyć nowe miejsca pracy" - podkreślił.

Prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka przypomniała, że BGK przystąpił do AECM w 2009 roku, gdy roczna wartość udzielonych gwarancji wyniosła 10 mln euro. "W 2018 roku planujemy udzielić ich 250 razy więcej – aż 2,5 mld euro." - zapowiedziała.

Jak powiedziała cytowana w komunikacie Elżbieta Bieńkowska, europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, 7 tys. małych i średnich przedsiębiorców skorzystało ze współpracy pomiędzy Polską a UE. "Gospodarka Europy jest zależna od działających na jej terenie przedsiębiorców. Trzymajcie tak dalej!" - podkreśliła.

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) jest częścią Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Wspiera europejskich mikro, małych i średnich przedsiębiorców poprzez pomoc w uzyskaniu dostępu do środków finansowych.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wdraża działania mające na celu wsparcie wzrostu gospodarczego Polski poprzez finansowanie projektów infrastrukturalnych, samorządowych, eksportowych i współfinansowanie ekspansji zagranicznej polskich firm.