"Wyniki sprzedaży detalicznej za maj to dowód, że dobra sytuacja gospodarcza się utrzymuje i zaufanie społeczeństwa do tego, co robi rząd i do tego, co się będzie się działo w gospodarce w najbliższych miesiącach i kwartałach też się utrzymuje na wysokim poziomie" - powiedział PAP Kwieciński.

Jego zdaniem "efektem tego są bardzo dobre wyniki w konsumpcji". Dodał, że obecnie "kluczem jest zwiększenie inwestycji". "Nadal bardzo mi zależy na tym, żeby te wszystkie trzy silniki (popyt wewnętrzny, inwestycje i eksport - PAP) ciągnęły gospodarkę, łącznie z konsumpcją, która z punktu widzenia psychologicznego jest nawet najważniejsza" - dodał minister.

Zdaniem szafa resortu inwestycji i rozwoju dla rządu poziom wzrostu konsumpcji między 5 a 8 proc. obrazuje wysokie zaufanie społeczeństwa do działań rządu. "Nie ukrywam, że chciałbym, żeby poziom konsumpcji rósł cały czas w tym przedziale" - powiedział minister.

GUS poinformował w czwartek, że sprzedaż detaliczna w maju 2018 r. wzrosła w cenach bieżących o 7,6 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 2,7 proc. Oznacza to, że dynamika była wyższa od prognoz analityków, gdyż konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost odpowiednio o 6,5 proc. i o 1,8 proc.

GUS poinformował też, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w maju o 6,1 proc. rdr, po wzroście o 4,0 proc. w kwietniu.