„Decyzja rządu węgierskiego jest jednoznaczna. Komisja Wenecka przekazała swoje zalecenia i do czasu, gdy nie zostaną one wykonane, nie będziemy popierali relacji między Ukrainą i NATO” - powiedział po rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawłem Klimkinem i minister oświaty i nauki Lilią Hrynewycz.

Do ich spotkania doszło w obwodzie zakarpackim, gdzie mieszka duża mniejszość węgierska. Szijjarto zadeklarował, że Węgry nie będą występowały przeciwko udziałowi Ukrainy w szczycie NATO, który zaplanowany jest na lipiec.

Reklama

Węgry blokują posiedzenie komisji Ukraina-NATO na najwyższym szczeblu ze względu na spór o ustawę oświatową, przyjętą przez ukraiński parlament w 2017 roku. Według Budapesztu dokument ten znacznie ogranicza prawa mniejszości narodowych do edukacji we własnym języku. Kijów odrzuca te oskarżenia.

Oceniając rozmowy z Szijjarto minister Klimkin powiedział, że ogółem jest z nich zadowolony.

„Jesteśmy zainteresowani, by nasi obywatele pochodzenia węgierskiego w 100 procentach pozostawali Węgrami. Jest to bardzo ważne dla nas, dla naszego dążenia do zjednoczonej Europy. Powinniśmy jednak robić wszystko, by każdy z nich w dostatecznym stopniu władał językiem ukraińskim” - oświadczył Klimkin, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)