"Podjąłem ważną decyzję (...). Jestem zdecydowany kandydować na drugą kadencję jako prezydent Rumunii" - powiedział Iohannis podczas wizyty w rodzinnym Sybinie (Sibiu) w Siedmiogrodzie.

Wyjaśnił, że postanowił ogłosić tę decyzję po skazaniu w czwartek przywódcy rządzącej Partii Socjaldemokratycznej (PSD) Liviu Dragnei na 3,5 roku więzienia za podżeganie urzędników państwowych do nadużycia stanowiska.

Prezydent sprzeciwia się reformie wymiaru sprawiedliwości wprowadzanej przez rząd. Kilku przywódców koalicji rządzącej groziło mu w ostatnich dniach usunięciem ze stanowiska, oskarżając "o naruszenie konstytucji". Iohannis wyraził ostatnio zaniepokojenie złagodzeniem kodeksu postępowania karnego, przegłosowanym na początku tygodnia dzięki socjaldemokratycznym deputowanym. Według opozycji zmiany pomogą Dragnei w żądaniu "rewizji" wyroku dwóch lat więzienia w zawieszeniu za oszustwo wyborcze, co od 2016 roku uniemożliwia mu pełnienie stanowiska premiera. Zdaniem prezydenta kompromituje to proces walki z korupcją. (PAP)

ron/ kar/