Gdy prezydent Andrzej Duda pokazał propozycję referendalnych pytań, dominowały dwie reakcje. Pierwsza, kwestionująca zasadność zadawania tego rodzaju pytań jako niekonstytucyjnych czy wręcz populistycznych. Druga, bagatelizująca ich wagę. Sondaż DGP pokazuje, że dla ponad połowy pytanych większość z nich jest jednak ważna.

– Odbiór pytań jest dobry – zauważa dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii UW i panelu badawczego Ariadna.

Referrendum konstytucyjne - pytania 1

Referrendum konstytucyjne - pytania 1

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wynik badania w tym kontekście cieszy Pałac Prezydencki.

– To pokazuje niezrozumienie czy brak wczucia się w poglądy Polaków tych komentatorów, którzy dezawuowali pytania, podczas gdy dla większości społeczeństwa to istotne kwestie – mówi prezydencki minister Paweł Mucha.

Socjolog dr Jarosław Flis zwraca uwagę, że pytania w dużej części sugerują odpowiedź lub jest ona oczywista. Na większość z nich pada odpowiedź „tak”. – To nie są pytania prowadzące do rozstrzygnięć istotnych problemów. Takie byłoby np. „Czy stawiamy prezydenta na czele rządu”, ale nikt do tego nie dopuści. Bo choć Polacy są za takim rozwiązaniem, to większość klasy politycznej przeciw niemu – mówi Jarosław Flis.

Ale nawet w pytaniach prezydenckich są odpowiedzi nie po myśli obozu PiS. Flis wskazuje tu na zapisanie w konstytucji podziału terytorialnego kraju, podczas gdy politycy PiS zastanawiają się nad likwidacją powiatów. Natomiast zdaniem politologa Antoniego Dudka odpowiedzi pokazują, że elektorat roszczeniowo-socjalny jest w Polsce w przewadze i zyskuje na znaczeniu. Przykładem jest rozkład opinii w sprawie zapisania w konstytucji wieku emerytalnego. – To pokazuje, że głosy ekspertów się nie przebijają, do opinii publicznej nie trafia tłumaczenie o braku rąk do pracy i małych emeryturach osób przechodzących na nie wcześniej – zauważa Jarosław Flis.

Z drugiej strony sondaż pokazuje niskie poparcie dla wpisania do konstytucji chrześcijańskiego dziedzictwa Polski. – Powodem jest fakt, że wprawdzie mamy elektorat socjalny, ale niekoniecznie przywiązany do wartości religijnych. Tym powinien być zaniepokojony Kościół – podkreśla Antoni Dudek.

Referrendum konstytucyjne - pytania 2

Referrendum konstytucyjne - pytania 2

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Na razie nie wiadomo jeszcze, które kwestie znajdą się ostatecznie we wniosku prezydenta do Senatu o zorganizowanie referendum. – Pytań nie będzie więcej niż 10 – zapowiada Paweł Mucha. Pałac Prezydencki jest otwarty na kwestię zmiany pytań, ale jak na razie nie ma mowy o zmianie terminu głosowania wyznaczonego przez prezydenta na 10–11 listopada w 100-lecie niepodległości. Z kolei w PiS nadal nie ma decyzji, jak się zachować wobec prezydenckiego pomysłu. – Wielu czołowych polityków partii jest za tym, by odrzucić wniosek prezydenta w Senacie, co uchroni go przez porażką referendum – mówi osoba związana z rządem. W obozie prawicy jest obawa, że jeśli referendum okaże się klapą, to podkopie to pozycję Andrzeja Dudy na starcie wyborczego maratonu, który kończy się w 2020 r. wyborami prezydenckimi. Nasz sondaż jednak pokazuje, że na dzisiaj frekwencja w głosowaniu byłaby dość duża, sięgając niemal 60 proc.

>>> Czytaj też: Chcemy UE, ale nie w konstytucji [SONDAŻ WS. REFERENDUM]