Przed czwartkowo-piątkowym szczytem UE w Brukseli Pellegrini spotkał się z posłami z komisji spraw europejskich parlamentu i zapewnił, że Słowacja nie zmienia swojego stanowiska wobec migracji.

„Słowacja nie ustąpi i będzie się trzymała tego, że mechanizm kwot (...) powinien być stosowany jedynie dobrowolnie, a nie obowiązkowo” – mówił Pellegrini.

Podkreślił, że będzie opowiadać się za głosowaniem jednomyślnym i odrzuci propozycję wprowadzenia sankcji wobec państw, które nie przyjmują migrantów.

„Nie zgadzamy się, aby kraje, które odrzucają obowiązkowe kwoty, były karane na drodze ekonomicznej” – mówił Pellegrini. „Nie jesteśmy egoistami, chcemy pomagać, ale nie poprzez przyjmowanie migrantów” – powiedział.

„Szczyt nie będzie prosty, program jest bardzo wymagający. Już dzisiaj wiemy, że nie we wszystkim osiągniemy zgodę. W kwestiach dotyczących migracji będziemy rozmawiać o działaniach poszczególnych państw” – mówił Pellegrini.

Według niego Słowacja nie powinna płacić za cudze błędy i przymusowo przyjmować na swoje terytorium obcych obywateli. Premier dodał, że najważniejszym priorytetem dla Unii Europejskiej jest ochrona zewnętrznych granic, w tym walka z przemytnikami ludzi. (PAP)