WIG 20 spadł na zamknięciu o 0,5 proc. do 2.143 pkt. Dzienne minimum WIG 20 osiągnął przed godz. 14.00 spadając do 2.129 pkt.

WIG zniżkował na zamknięciu o 0,3 proc. do 56.101 pkt., a mWIG 40 wzrósł o 0,4 proc. do 4.251 pkt. Dziewiątą sesje z rzędu spadał sWIG 80 (-0,7 proc. na zamknięciu). Indeks małych spółek znajduje się na najniższym poziomie od lutego 2016 r.

Na zachodnich parkietach mocne wzrosty: DAX, FTSE i CAC zwyżkowały ok. godz. 17.00 o ponad 1 proc.

"Dziś rynek otworzył się na poziomie zbliżonym do dnia wczorajszego. W ciągu dnia mieliśmy natomiast presję podażową, która częściowo pokrywała się z tym, co działo się na rynkach zagranicznych. Później sytuacja na rynkach zagranicznych zaczęła się systematycznie poprawiać. Na naszym rynku również nastąpiła lekka poprawa, natomiast nieadekwatna do tego, co stało się na pozostałych rynkach europejskich i amerykańskim" - powiedział PAP Biznes Krzysztof Radojewski, Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych w Noble Securities.

"Generalnie można powiedzieć, że zostajemy trochę w tyle. Niemniej jednak wydaje mi się, że sytuacja nie jest do końca przesądzona. Gdyby obraz zewnętrzny ocieplił się na chwilę, to wydaje się, że moglibyśmy powalczyć o jakieś korekcyjne odbicie w górę" - dodał.

Obroty na GPW wyniosły w środę 801 mln zł, z czego 586 mln zł na akcjach spółek z WIG 20. Liderem obrotów było Pekao (97 mln zł), którego kurs poszedł w dół o 0,8 proc.

Wśród blue najmocniej w dół poszła wycena Eurocashu (-2,4 proc.). Kurs Eurocashu stracił w czerwcu ponad 8 proc.

O 0,7 proc. zniżkował za zamknięciu PGNiG. Kurs PGNiG spadał w pierwszej połowie sesji o ponad 2 proc. po tym, jak spółka podpisała we wtorek dwa porozumienia w sprawie podstawowych warunków umów długoterminowych na dostawy LNG z budowanych właśnie terminali LNG w USA.

Reakcja rynku na podpisane we wtorek przez PGNiG porozumienia dotyczące długoterminowych dostaw LNG może być negatywna, tym bardziej, że spółka nie podała szczegółów i warunków cenowych - oceniał w środę rano Kamil Kliszcz, analityk DM mBanku.

O 0,5-proc. zniżką zakończyło sesję CCC, które przed południem traciło ponad 2 proc. Kurs spółki poszedł w czerwcu w dół o 22 proc.

Na szerokim rynku silne wzrosty kontynuował środę Qumak, który zakończył sesję ponad 16-proc. wzrostem. We wtorek akcje spółki informatycznej zdrożały o 27 proc., najmocniej na GPW. W poniedziałek tuż przed końcem sesji Qumak poinformował, że ma zgodę UOKiK na przejęcie kontroli nad spółką Euvic.

W kwietniu informatyczne spółki Qumak i Euvic podpisały list intencyjny. Przewiduje on, że wspólnicy Euvic mają objąć akcje serii M Qumaka w zamian za 100 proc. udziałów w Euvic oraz akcje serii N, opłacone gotówkowo. Po objęciu akcji Qumaka wspólnicy firmy Euvic mają posiadać większościowy udział w kapitale zakładowym giełdowej spółki.

Wśród spółek z mWIG 40 najmocniej, o prawie 9 proc., wrósł Medicalgorithmics, którego wycena poszła w górę pod koniec sesji. Wzrost o ponad 3 proc. odnotowało na zamknięciu Dino Polska.

O 3,3 proc. spadła wycena Boryszewa, którego kurs znajduje się na najniższym poziomie od września 2016 r. Wycena spółki spadła od początku 2018 r. o 29 proc.