Dauke, który jest dyrektorem wydziału polityki energetycznej resortu gospodarki w Berlinie, spotka się w czwartek w Warszawie z wiceminister gospodarki Joanną Strzelec-Łobodzińską.

Początkowo planowano, że niemieckiej delegacji przewodniczyć będzie sekretarz stanu Jochen Homann. Musi on jednak pozostać w Niemczech ze względu na aktualne problemy, związane m.in. z trudną sytuacją spółki motoryzacyjnej Opel.

Dauke powiedział, że rozmowy dotyczyć mają kwestii związanych z europejską współpracą energetyczną oraz tematów dwustronnych, z których najważniejsze są trzy: wymiana energii elektrycznej, interkonektory oraz bezpieczeństwo zaopatrzenia w surowce energetyczne.

"W trakcie rozmów okaże się, czy poruszymy temat nowych projektów, w tym gazociągów" - powiedział Dauke.

Z kolei według polskich źródeł dyplomatycznych w Berlinie rozmowy mają dotyczyć m.in. zaniechanych projektów, takich jak rewers na gazociągu jamalskim, który pozwoliłby - w razie zakłóceń dostaw do Polski - na odwrócenie kierunku przesyłu rosyjskiego gazu, płynącego Jamałem do Niemiec.

Takie rozwiązanie byłoby "polisą ubezpieczeniową, którą się kupuje po to, by jej nigdy nie zastosować" - twierdzą polskie źródła.

Pomysł rewersu na gazociągu jamalskim nie jest nowy. Kilka lat temu projekt upadł, gdyż rosyjski Gazprom uzależniał swoją zgodę na jego realizację od zmian na swoją korzyść w statucie spółki EuRoPol Gaz.

Za umożliwieniem odwrócenia kierunku przesyłu gazu w rurociągach w UE opowiedział się w zeszłym tygodniu w Brukseli niemiecki minister gospodarki Karl-Theodor zu Guttenberg. Jego zdaniem rozwiązanie takie ułatwiłoby wypełnianie zobowiązań związanych z solidarnością energetyczną.

Jego zdaniem w sytuacjach kryzysowych w pierwszym rzędzie odwołać się należy do współpracy regionalnej, zanim inicjatywa przekazana zostanie na poziom całej UE. Według komunikatu ministerstwa gospodarki Guttenberg podkreślił również, że solidarność energetyczna nie działa w jednym kierunku i wymaga konstruktywnego podejścia oraz wysiłków wszystkich krajów.

Polsko-niemiecki dialog energetyczny jest kontynuacją inicjatywy premiera Donalda Tuska i kanclerz Angeli Merkel. Ostatnie spotkanie w ramach polsko-niemieckiej grupy ds. energii odbyło się w lutym 2008 roku.