PAYROLLS ZA VI W PIĄTEK

O godz. 14.30 w piątek Bureau of Labor Statistics opublikuje raport dot. rynku pracy, aktualny na czerwiec 2018 roku . Podane zostaną m.in.: stopa bezrobocia w USA, stawka godzinowa, poziom zatrudnienia w sektorach nierolniczych oraz poziom zatrudnienia w sektorze prywatnym.

W maju stopa bezrobocia wyniosła 3,8 proc. (co stanowi średniookresowe minimum) i w czerwcu analitycy spodziewają się odczytu na tym samym poziomie. Ekonomiści oczekują, że zatrudnienie „poza rolnictwem” wzrosło w czerwcu o 188 tys. pracowników, wobec wzrostu o 223 tys. w maju.

„Majowe payrollsy były raczej mało charakterystyczne, a wartość 223 tys. nie zaskoczyła. Ale stabilne poziomy odczytów po raz kolejny związane są z faktem, że ciągle są pewne luzy na amerykańskim rynku pracy” – napisał Michael Hewson z CMC Markets.

Inwestorzy będą z uwagą śledzić dane z rynku pracy, gdyż mogą one dostarczyć bankierom z Fed kolejnych argumentów za jeszcze 2 podwyżkami stóp proc. w 2018 roku.

MINUTKI FED W CZWARTEK

Inwestorzy z uwagą przestudiują też w czwartek sprawozdanie z ostatniego posiedzenia FOMC, na którym podniesiono stopy proc. o 25 pb.

Wobec jastrzębiej ostatnio postawy Fed oraz byczych założeń amerykańskich bankierów centralnych dot. wzrostu gospodarczego, gracze giełdowi będą starali się zdyskontować postawę Fed w stosunku do negatywnych ryzyk, takich jak potencjalna wojna handlowa. Inwestorzy zwrócą też zapewne uwagę na kwestię tolerancji FOMC dla „przestrzelenia” celu przez inflację.

PMI DLA USŁUG W USA, FRANCJI I NIEMCZECH

W poniedziałek podane zostaną ostateczne odczyty czerwcowych PMI dla przemysłu m.in. USA, Francji i RFN. Analitycy oczekują spadków indeksów o 1-2 pkt. w wymienionych przypadkach.

W odniesieniu do całej eurozony konsensus analityków zakłada spadek PMI dla przemysłu do 55 pkt. z 55,5 pkt.

W środę i czwartek zostaną podane z kolei odczyty PMI dla usług. Analitycy spodziewają się utrzymania poziomów z wyliczeń wstępnych, tj. 53,9 pkt. dla Niemiec i 55 pkt. dla eurozony.

POLITYKA WCIĄŻ W POLU WIDZENIA

Aktorzy rynkowi w dalszym w ciągu będą śledzić informacje dot. kwestii handlu międzynarodowego.

Inwestorzy dyskontować będą też przyszły wpływ decyzji podjętych na zeszłotygodniowym szczycie UE, m.in. odnośnie kwestii migrantów i Brexitu.

W Niemczech, mimo europejskiego porozumienia w kwestii migracji, wraca kwestia tarć na linii CDU CSU, po tym jak Horst Seehofer, minister spraw wewnętrznych i szef bawarskich chadeków zagroził rezygnacją z szefowania partii oraz złożeniem teki ministerialnej, ze „względu na niezadowolenie z porozumienia” dot. kwestii azylantów, które zawarto na ostatnim szczycie UE. (PAP Biznes)