Rzecznik Plivy Kraków Małgorzata Skoczylas-Kouyoumdjian poinformowała PAP w czwartek, że zgodnie z porozumieniem pracownicy, którzy odejdą z firmy, zostaną objęci wsparciem finansowym wykraczającym ponad przewidziane prawem pracy. Jego wysokość będzie odzwierciedlała długość stażu w firmie i wyniesie średnio około 38 tys. zł. Dodatkowo osoby odchodzące z firmy zostaną objęte specjalnym programem wsparcia w poszukiwaniu i zdobyciu nowej pracy. Uwzględnia on m.in. stworzenie centrum aktywizacji zawodowej i szkolenia w zakresie poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia oraz uzupełnienia kwalifikacji. Będzie on prowadzony przez firmę zewnętrzną.

Ustalono także, że zwolnionych zostanie mniej osób niż określono pierwotnie. Na razie spółka nie podaje jednak, ilu ostatecznie pracowników będzie musiało odejść z firmy. W połowie lutego producent farmaceutyków Pliva Kraków ogłosił zwolnienie 613 pracowników, czyli około 40 proc załogi. Zwolnienia dotkną głównie osoby zatrudnione przy produkcji w fabryce w Krakowie, a także w dziale badań i rozwoju oraz administracji w Krakowie i Warszawie.

Redukcja zatrudnienia związana jest z rozpoczynanym procesem optymalizacji produkcji w krakowskiej fabryce. Będzie się ona zajmować wytwarzaniem tzw. form suchych (tabletki i kapsułki) oraz form płynnych (syropy). Podjęto decyzję o przeniesieniu produkcji form sterylnych (ampułki) na Węgry i zamknięciu wydziału zajmującego się tym w krakowskiej fabryce.

Chorwacki koncern farmaceutyczny Pliva kupił od Skarbu Państwa Krakowskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa SA w październiku 1997 roku. W 2006 roku Chorwatów przejęła amerykańska grupa Barr Pharmaceuticals, Inc. W styczniu tego roku Barr został przejęty przez izraelskiego producenta leków Teva Pharmaceutical Industries Ltd., który w Polsce posiada już fabrykę w Kutnie (dawna Polfa Kutno). Połączona firma jest największym na świecie producentem leków generycznych, o przychodach wynoszących około 13,6 miliarda dolarów rocznie.