Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,32 proc. i wyniósł 25.199,36 pkt.

S&P 500 zyskał 0,22 proc. i wyniósł 2.815,62 pkt.

Nasdaq Comp. spadł o 0,01 proc., do 7.854,44 pkt.

Na giełdach wciąż trwa sezon wyników kwartalnych.

O 1,8 proc. wzrosła w środę wycena walorów Morgan Stanley. Zysk (1,30 USD na akcję) i przychody z bankowości inwestycyjnej (3,8 mld USD) firmy wyraźnie przekroczyły konsensus (w obu przypadkach o ok. 18 proc.).

Po sesji dane finansowe przedstawił m. in. IBM.

Zysk netto koncernu IBM w drugim kwartale 2018 roku wyniósł 3,08 USD na akcję, podczas gdy analitycy spodziewali się, że wyniesie on 3,04 USD na akcję. Przychody IBM w tym okresie sięgnęły 20 mld USD, rynek szacował je na 19,85 mld USD. Po publikacji wyników finansowych akcje IBM w pierwszych minutach handlu posesyjnego rosły o ok. 1 proc.

Analitycy prognozują, że w II kw. przeciętny wzrost zysku spółek notowanych na S&P 500 wyniesie 20,2 proc., a w całym 2018 r. ok. 24 proc.

Spośród 48 firm, które do tej pory podały wyniki 94 proc. przebiło oczekiwania rynku pod kątem skorygowanego poziomu zysków, a 75 proc. - zysku netto.

Kapitalizacja Amazona przekroczyła w środę na chwilę 900 mld USD - to druga po Apple spółka, której wycena przebiła ten poziom.

Bez większych zmian środową sesję zakończył Alphabet, właściciela Google.

Komisja Europejska poinformowała w środę o nałożeniu na Google kary 4,34 mld euro za łamanie unijnych przepisów antymonopolowych i nadużywanie pozycji na rynku systemów operacyjnych wykorzystywanych m.in. przez smartfony. Spółka ma 90 dni na zaprzestanie tej praktyki, w przeciwnym razie grozi jej kara pieniężna sięgająca nawet 5 proc. średniego dziennego światowego obrotu jej spółki dominującej Alphabet.

USD ODDAJE ZWYŻKI, POWELL ZNÓW POZYTYWNIE O GOSPODARCE USA

W amerykańskim Kongresie trwa drugi dzień wysłuchania prezesa Fed J. Powella, który prezentuje obu izbom parlamentu półroczny raport o polityce monetarnej.

Powell ponownie w optymistycznym tonie ocenił stan amerykańskiej gospodarki, rynku pracy i sytuacji inflacyjnej.

Dodał, że Fed nie planuje zmieniać tempa normalizacji sumy bilansowej, co może potrwać 3-4 lata.

Wtorkowe i środowe wypowiedzi bankiera zostały przez rynek odebrane jako potwierdzenie obranej przez Rezerwę ścieżki stopniowych podwyżek stóp procentowych, czyli dwóch kolejnych w bieżącym roku.

Perspektywa wzrostu kosztu kredytu w USA wspierała przez większą część sesji dolara, który umacniał się względem koszyka w środę nawet o 0,4 proc. w okolice najwyższych od 4 tygodni poziomów 95,4 pkt., blisko tegorocznych szczytów z czerwca 95,5 pkt. (+0,2 proc. po południu).

Po południu USD oddał jednak większość wzrostów.

EUR/USD zniżkował w trakcie sesji w okolice 1,16, a po godz. 22.00 kwotowny jest na poziomie 1,1640.

Uwagę rynku przykuły wtorkowe fragmenty wystąpienia Powella poświęcone nachyleniu krzywej dochodowości Treasuries. Jego zdaniem, odwrócenie się krzywej może wskazywać, iż polityka monetarna jest zbyt restrykcyjna.

"Komentarz sugeruje, że członkowie komitetu są niechętni dla podwyższania głównej stopy procentowej Fed istotnie powyżej 3 proc." - ocenili ekonomiści ING.

Jeżeli spread między 3-miesięcznym Liborem a 10-letnimi Treasuries wejdzie w ujemne terytorium, to Fed "może wrzucić niższy bieg i przerwać cykl podwyżek, by uniknąć trwałego odwrócenia krzywej" - uważa Joachim Fels, globalny doradca PIMCO.

Esther George, prezes Fed z Kansas, oceniła w nocy z wtorku na środę, iż duży udział Treasuries w bilansie Rezerwy może zaniżać rynkowy poziom długoterminowych stóp procentowych, a tym samym "zaburzać sygnały" wysyłane przez krzywą rentowności Treasuries.

BIAŁY DOM ROZPOCZĄŁ PRACĘ NAD 2. RUNDĄ REFORMY PODATKOWEJ - KUDLOW

Administracja Białego Domu rozpoczęła pracę nad drugą rundą reformy podatkowej - poinformował w środę Larry Kudlow, główny doradca ds. gospodarczych administracji prezydenckiej.

Dodał, że przez "kwartał lub dwa" PKB USA może rosnąć w tempie ok. 4 proc., co byłoby zgodne z prognozami ekonomistów.

MFW OSTRZEGA PRZED NEGATYWNYMI SKUTKAMI WOJNY CELNEJ

Wprowadzenie w życie przez USA wszystkich gróźb celnych oraz nałożenie, w odpowiedzi na to, barier handlowych przez partnerów handlowych Stanów może negatywnie wpłynąć na globalny wzrost gospodarczy o 0,5 proc. w ciągu 2 lat - ocenił w środę Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

PKB USA straciłby w analogicznym okresie 0,8 proc., a rynki wschodzące 0,7 proc.

Tematyka handlowa prawdopodobnie zdominuje weekendowe spotkanie ministrów finansów i przedstawicieli banków centralnych grupy G20, które odbędzie się w Buenos Aires.

Unia Europejska wprowadzi w czwartek tymczasowe środki ograniczające import stali do Wspólnoty, w reakcji na nałożenie przez USA taryf na unijną stal - podała KE.

Jean-Claude Juncker, szef KE, spotka się w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem, aby wysondować możliwość rozpoczęcia rozmów o obniżce ceł na auta i części samochodowe przez największych światowych eksporterów - podał w środę Bloomberg.

Informację o spotkaniu "dotyczącym propozycji o wolnym handlu" potwierdził w środowym wywiadzie L. Kudlow, współpracownik Trumpa.

Biały Dom groził wcześniej nałożeniem 20-proc. ceł na importowane z Europy auta.

Analitycy Citigroup obniżyli w środę prognozę poziomu indeksu MSCI Emerging Markets na koniec 2018 r. do 1.000 pkt. z 1.275 pkt., czyli o 22 proc., w obliczu kombinacji negatywnych czynników dla EM: wzrostu stóp procentowych, mocniejszego dolara i napięć handlowych.

INFLACJA I BREXIT OSŁABIAJĄ FUNTA

Wycena funta szterlinga spadła w środę na 10 miesięczne minima względem dolara - nawet o 0,8 proc. w okolice 1,303.

Po godz. 22.00 GBP/USD zniżkuje o ok. 0,3 proc.

Brytyjskiej walucie ciążą w środę niższe od oczekiwań dane o inflacji oraz perspektywa "twardego" Brexitu.

Ceny konsumpcyjne UK w czerwcu w ujęciu rdr wzrosły o 2,4 proc vs konsensus 2,6 proc., po zwyżce w V o 2,4 proc. CPI bazowy w VI wzrosła w ujęciu rdr o 1,9 proc. wobec +2,1 proc. w V i wobec prognoz +2,1 proc.

Dane za czerwiec to ostatni odczyt inflacji przed posiedzeniem BoE 2. sierpnia. Komunikacja Banku Anglii z ostatnich miesięcy wskazywała na chęć podwyżki stóp właśnie w sierpniu.

Bezpośrednio po danych wyceniane przez rynek prawdopodobieństwo podwyżki stóp proc. na najbliższym spotkaniu BoE spadło do 74 proc. z 83 proc., później wskaźnik odbił do 79 proc.

We wtorek głosami pro-brexitowych parlamentarzystów obroniono wejście w życie poprawki zobowiązującej rząd do utrzymania unii celnej z UE po Brexicie. W ocenie komentatorów, wynik głosowania zwiększa szanse na "twardy" Brexit.

REWIZJA W DÓŁ BAZOWEGO CPI W EUROLANDZIE

Rynki zaskoczyła środowa rewizja bazowego CPI w strefie euro za czerwiec. Wskaźnik spadł do 0,9 proc. rdr, po wzroście w V o 1,1 proc. i wobec wstępnych szacunków w VI +1,0 proc.

W ujęciu zasadniczym ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 2,0 proc.

"Różnica między zasadniczą miarą inflacji, a bazową pozostanie wysoka przez kilka miesięcy, zanim po lecie zacznie maleć (...). Bazowy CPI wzrośnie na koniec roku do 1,3 proc." - ocenili w komentarzu do danych analitycy Barclays.

ROPA ODRABIA SPADKI MIMO MOCNEGO WZROSTU ZAPASÓW SUROWCA W USA

Ceny ropy naftowej odrobiły po południu ok. 1 proc. spadki, choć w USA odnotowano największy tygodniowy wzrost zapasów surowca od kwietnia.

Baryłka WTI i Brent wyceniane są odpowiednio po 68,9 i 72,9 USD za baryłkę, po dziennej zwyżce o ok. 1 proc.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 5,84 mln baryłek, czyli 1,4 proc., do 411,08 mln baryłek. Rynek oczekiwał spadku o 4,1 mln baryłek.

Produkcja ropy w USA wzrosła w ub. tygodniu do 11 mln b/d, po raz pierwszy w historii. (PAP Biznes)