Abe oświadczył też, że na marginesie dorocznego Wschodniego Forum Gospodarczego we Władywostoku są także organizowane jego spotkania z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem, południowokoreańskim premierem Li Nak Jeonem i prezydentem Mongolii Chaltmaagijnem Battulgą.

Premier Japonii wyraził zdecydowaną chęć zintensyfikowania podczas spotkania z rosyjskim przywódcą rozmów na temat wspólnych działań gospodarczych na spornych wyspach. Chodzi o wyspy, które Rosja nazywa Kurylami Południowymi, a Japonia - Terytoriami Północnymi. ZSRR zajął je w 1945 roku, przyłączywszy się do wojny z Japonią, która w dalszym ciągu rości sobie pretensje do archipelagu.

Tokio w intensyfikacji wspólnej aktywności biznesowej na spornych terenach widzi drogę do rozwiązania sporu terytorialnego i ewentualnego podpisania traktatu pokojowego (po drugiej wojnie światowej), Moskwa zaś pragnie przyciągnąć na wyspy japońskie inwestycje - objaśnia agencja Kyodo.

Pisze, że premier Abe chciał się spotkać też z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, gdyby ten wziął udział w forum; Abe myślał o osiągnięciu przełomu w kwestii obywateli japońskich uprowadzonych przez służby północnokoreańskie przed wieloma laty. Moskwa powiedziała jednak, że przywódca Korei Płn. nie weźmie udziału w forum.

Doroczne Wschodnie Forum Gospodarcze ma się odbyć w dniach 11-13 września.(PAP)

mmp/ mc/