Indeks S&P 500 spada o 0,51 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,13 proc., a Nasdaq Comp. idzie w dół o 0,94 proc.

Po środowym przesłuchaniu dyrektorów Facebooka i Twittera przed Kongresem, które przyniosło spore spadki notowań spółek, w czwartek prokurator generalny Jeff Sessions ogłosił, że spotka się z prokuratorami stanowymi, by omówić „kwestie związane z konkurencyjnością i tłumieniem wymiany myśli” na platformach społecznościowych.

Facebook zniżkuje o 2,5 proc., a Twitter - o ponad 4 proc.

Prezydent Trump pod koniec sierpnia ponownie skrytykował duże firmy technologiczne, oskarżając je o cenzurowanie głosu prawej strony sceny politycznej w USA.

Negatywny sentyment dotyka także inne spółki technologiczne. Amazon, Apple, Alphabet i Microsoft są na minusie, zaś część strat ze środy odrabia Netflix.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,54 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 0,74 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,23 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,95 proc.

W ramach indeksu Euro Stoxx 600 najsłabiej radzą sobie spółki IT oraz z sektora ochrony zdrowia. Indeks znajduje się na pięciomiesięcznych minimach.

W czwartek miała miejsce publikacja kilku wskaźników z rynku pracy USA. Z raportu ADP wynika, że w sektorze prywatnym przybyło w sierpniu 163 tys. miejsc pracy. Oczekiwano 200 tys. Natomiast sierpniowa liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA wzrosła o 13,7 proc. wobec 4,2 proc. spadku w lipcu.

W poprzednim tygodniu w USA liczba nowych bezrobotnych spadła o 10 tys. do 203 tys., do najniższego stopnia od pięciu dekad. Analitycy wskazują na zacieśnienie się rynku pracy.

Z kolei wydajność pracy wzrosła o 2,9 proc., a koszty pracy spadły o 1 proc. Inwestorzy bacznie przyglądają się wznowionym w środę rokowaniom handlowym między USA a Kanadą ws. renegocjacji umowy handlowej NAFTA.

Wyższy od oczekiwań okazał się sierpniowy odczyt ISM dla sektorów poza wytwórstwem.

W czwartek mija termin zakończenia konsultacji publicznych administracji USA o możliwym wprowadzeniu nowych ceł na chińskie towary o wartości 200 mld USD. Prezydent Trump może wydać decyzję o ewentualnych taryfach jeszcze w tym tygodniu.

„Jeśli USA, bez względu na opór, wprowadzi nowe taryfy, Chiny będą zmuszone wdrożyć niezbędne środki odwetowe” – powiedział w czwartek rzecznik ministra finansów Chin Gao Feng.

USA i Indie prowadzą „bardzo szczegółowe rozmowy” poświęcone prośbie Waszyngtonu, by Delhi wstrzymało import ropy naftowej z Iranu, który USA chcą pogrążyć w międzynarodowej izolacji - poinformowało w czwartek źródło w amerykańskim Departamencie Stanu.

W polityce wewnętrznej USA wzrasta niepewność, bowiem po raz kolejny pojawiła się groźba zawieszenia działalności rządu federalnego. W środę Trump stwierdził, że jest skłonny zawiesić rząd, jeśli nie będzie miał poparcia w kwestii „bezpieczeństwa na granicy kraju”.

Rentowność 10-letnich US Treasuries spada o 3 pb do 2,88 proc.

Kwotowanie EUR/USD spada o 0,1 proc. do 1,1616, choć przez większą część dnia dolar się osłabiał.

Ceny ropy WTI na NYMEX spada o ponad 1 proc. do 67,6 USD za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 4,3 mln baryłek, czyli o 1,1 proc., do 401,49 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). (PAP Biznes)