W piątek na zamknięciu sesji WIG20 zniżkował o 0,06 proc. do 2.232,07 pkt. mWIG40 zyskał 1,33 proc. i wyniósł 4.038,65 pkt. sWIG80 spadł o 0,01 proc. do 11.565,21 pkt. Obroty na GPW wyniosły 606 mln zł.

Analitycy pytani przez PAP Biznes zwracają uwagę na możliwe utrzymanie w kolejnych dniach trendu spadkowego na warszawskiej giełdzie.

"Dzisiejszy dzień był spokojny, niskie obroty. Tak naprawdę najważniejsze, co wydarzyło się w tym tygodniu, to była środowa sesja z silnym spadkiem WIG20. Zarówno wczoraj, jak i dzisiaj wahania indeksu zawierają się wewnątrz tego zakresu ze środy" - powiedział PAP Biznes Paweł Małmyga, makler z DM PKO BP.

Jego zdaniem, w krótkim terminie niewiele się zmieni.

"Można raczej spodziewać się kontynuacji spadków, skoro przez dwa dni nie udało się wygenerować silniejszego wzrostu. Czekałbym na jakiś krótkoterminowy sygnał" - powiedział Małmyga.

Zdaniem analityka DM PKO BP, w przypadku WIG20 kluczowy może być poziom 2.210 - 2.205 pkt.

"Dopiero wyjście z tego przedziału wskaże kierunek na najbliższe sesje. Chociaż po tym, co się działo wczoraj, ruch w dół ma wyższe prawdopodobieństwo niż w górę" - powiedział.

Z kolei analityk DM BDM Krystian Brymora, ocenia, że podczas piątkowej sesji widać powrót relatywnej słabości, ponieważ warszawska giełda należała do najsłabszych indeksów w Europie.

“Jest to konsekwencja wczorajszej sesji, która była dość udana i dziś mieliśmy uspokojenie. Wydarzeń przełomowych i fundamentalnych makro nie było, zdecydowanie więcej działo się w czwartek" - powiedział PAP Biznes Brymora.

"Kluczowe wsparcie, na które spoglądamy, to psychologiczny poziom 2.200 pkt.” - dodał.

Wśród spółek z indeksu WIG20 najmocniej rosły akcje CCC i Alior Banku (po około 6 proc.), natomiast spadki odnotowały JSW (prawie 1 proc.), LPP (-1,6 proc.) i PKN Orlen (-3,9 proc.).

Z mniejszych spółek uwagę zwracały m.in. Torpol, Forte, Medicalgorithmics, PHN i Archicom.

O 3 proc. spadł na koniec sesji kurs akcji Forte, a w ciągu dnia spółka zniżkowała ponad 7 proc. W czwartek wieczorem Forte opublikowało wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2018 roku. Wyniki okazały się zgodne z wcześniejszymi szacunkami spółki, ale analitycy DM BDM wskazują, że w związku ze wzrostem zadłużenia spółka złamała kowenanty bankowe. Forte poinformowało, że banki zgodziły się na podwyższenie kowenantów.

Notowania Torpolu spadły o ok. 4 proc. Spółka poinformowała w czwartek wieczorem, że PKP Polskie Linie Kolejowe unieważniły przetarg na wykonanie robót budowlanych na stacji Gdynia Port, w którym konsorcjum z Torpolem w czerwcu złożyło najkorzystniejszą ofertę o wartości 1,5 mld zł.

Akcje Medicalgorithmics w piątek spadły o 5 proc. Kurs tej spółki zniżkował już w czwartek (o ponad 11 proc.), po tym jak w środę wieczorem Apple zaprezentował nową wersję smartwatcha Apple Watch, który ma wbudowane czujniki pozwalające na monitorowanie pracy serca użytkownika.

Mocno, bo o blisko 8 proc., zniżkował Polski Holding Nieruchomości. Akcje tej spółki dzień wcześniej silnie rosły (o blisko 12 proc. na zamknięciu, a w ciągu dnia nawet blisko 20 proc.) po opublikowaniu wyników za pierwsze półrocze, które pokazały zysk netto lepszy od konsensusu PAP.

Mocno zwyżkowały Getin Holding: o 17 proc. i Idea Bank: o 8 proc.

W piątek wyniki opublikował m.in. Archicom. W porównaniu z konsensusem PAP, wyniki spółki wypadły poniżej oczekiwań analityków. W ciągu dnia Archicom spadał blisko 4 proc., ale dzień zakończył zwyżką o ponad 2 proc. (PAP Biznes)