Indeks Stoxx 600 zniżkuje o 0,2 proc. Tanieją akcje spółki surowcowej Glencore - o 1,8 proc., a Daimler zniżkuje o 1,8 proc. w reakcji na odnowienie obaw o eskalację napięć w handlu pomiędzy dwoma supergospodarkami - USA a Chinami.

Mocno zyskują za to walory detalisty H&M - aż 9,5 proc., najwięcej od 2008 r., po zanotowaniu w III kw. mocniejszej sprzedaży od prognoz analityków.

Giełdy w Europie zakończyły ubiegły tydzień w najlepszej kondycji od końca lipca po tym, jak na rynku pojawiły się informacje, że grupa przedstawicieli amerykańskiej administracji, na czele z ministrem finansów Stevenem Mnuchinnem, wysłała zaproszenie do swych chińskich odpowiedników, z prośbą o ponowne podjęcie negocjacji w sprawie wymiany handlowej.

Tymczasem w sobotę WSJ napisał, że prezydent USA Donald Trump zamierza ogłosić wprowadzenie nowych ceł na towary z Chin o łącznej wartości 200 mld dolarów USA nie później niż w poniedziałek. Nowe taryfy mają być w przedziale 10-25 procent.

Takie postępowanie USA może skłonić chińskich przedstawicieli handlowych do odmówienia udziału w negocjacjach z USA.

"W tej chwili takim głównym tematem dla rynków pozostaje sprawa negocjacji handlowych pomiędzy USA a Chinami" - mówi Ulrich Urbahn, szef ds. strategii multi-asset i badań w Joh Berenberg Gossler & Co. KG we Frankfurcie.

"Szczególnie ważne tu będzie jak teraz zareagują Chiny, bo rozważają one odrzucenie oferty rozmów z USA" - dodaje.

"Poza tym ważne są dalsze informacje na temat Brexitu" - wymienia.

W środę w Salzburgu ma dojść do spotkania europejskich liderów m.in. w sprawie granicy Irlandii Północnej po Brexicie.

Podczas nieformalnego szczytu UE w Salzburgu brytyjska premier Theresa May ma przedstawić liderom szczegóły ustalonej w lipcu tzw. propozycji z Chequers, zakładającej bliską współpracę Wielkiej Brytanii z UE ws. kontroli celnej, a także zachowanie swobodnego przepływu dóbr i towarów rolniczych.

Eksperci oceniają, że najpoważniejszą różnicą w negocjacjach jest ustalenie przyszłego statusu prawnego Irlandii Północnej, który pozwoliłby na uniknięcie powrotu tzw. twardej granicy między tą częścią Zjednoczonego Królestwa a Irlandią.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.20

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3333,49 -0,33
DAX Niemcy 12051,33 -0,60
FTSE 100 W.Brytania 7287,70 -0,22
CAC 40 Francja 5336,41 -0,30
IBEX 35 Hiszpania 9353,00 -0,13
FTSE MIB Włochy 20820,99 -0,31