Zakupy mieszkań na cele inwestycyjne w Polsce przeprowadzane są głównie za gotówkę – powiedział we wtorek Piotr Szpunar, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP.

"(...) Duża część finansowania mieszkaniowych zakupów inwestycyjnych jest finansowana z gotówki. (...) Zakupów na kredyt pod cele inwestycyjne jest zdecydowanie mniej. To jest tylko uzupełniające finansowanie (...). Nie ma boomu kredytowania tego typu działalności inwestycyjnej" – powiedział Szpunar.

W piątek Komitet Stabilności Finansowej wskazał, że choć popyt mieszkaniowy w Polsce kształtowany jest przede wszystkim przez nabywców mieszkań zaspokajających własne potrzeby, to jednak "istotna jest także skala zakupów w celach inwestycyjnych".

"Komitet będzie nadal ściśle monitorował rynek nieruchomości mieszkaniowych z punktu widzenia źródeł ryzyka systemowego. Uznał, że wskazane jest, by banki zachowały ostrożność przy ocenie zdolności kredytowej klientów wnioskujących o kredyt mieszkaniowy, w szczególności w celach inwestycyjnych" – ocenił KSF.

>>> Polecamy: Rekordowe 131 tys. mieszkań od deweloperów