"Przystępujemy do wymiany i modernizacji naszego parku maszynowego związanego ściśle z pracami na torach. Z tych 250 mln zł mamy już zakontraktowane maszyny o wartości 150 mln zł. Pozostałe są w procedurach przetargowych" - powiedział prezes Merchel.

"Na chwilę obecną odebraliśmy już sześć wózków motorowych, które już jeżdżą po liniach kolejowych. Pozostałe maszyny będą dostarczane sukcesywnie do końca 2021 roku" - dodał.

Prezes PLK powiedział, że maszyny trafią do wszystkich województw w kraju. "Nowe maszyny będą zdecydowanie bardziej wydajne od obecnych, pozwolą nam szybciej i sprawniej wykonywać naprawy. Skróci się ponadto czas zamykania szlaków" - stwierdził.

Obecny na konferencji wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel zwrócił uwagę, że nowe maszyny będą służyły utrzymaniu torów, a od przyszłego roku zacznie się realizacja przyjętego przez rząd kolejowego programu utrzymaniowego na lata 2019 - 2023. Na jego realizację przeznaczono ponad 23,8 mld zł.

"Dzięki temu programowi PKP PLK będzie mogła lepiej, sprawniej i efektywniej podejmować zadania utrzymaniowe" - powiedział wiceminister.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski